26 Kasım 2009 00:00

Hükümet açılımı kapatmak istiyor

İZMİR’de DTP konvoyunun saldırıya uğramasının ardından Başbakan “Bayrak açtırmayacağız” dedi. Cemil Çiçek’se DTP’nin sözlerinden yola çıkarak “DTP kendini kapattırmaya çalışıyor” diye yorumladı.

Paylaş

İZMİR’de DTP konvoyunun saldırıya uğramasının ardından Başbakan “Bayrak açtırmayacağız” dedi. Cemil Çiçek’se DTP’nin sözlerinden yola çıkarak “DTP kendini kapattırmaya çalışıyor” diye yorumladı. DTP Eş Başkanı Ahmet Türk ise bu konuda kendilerinin değil AKP’nin DTP’yi kapatmaya çalıştığını söyledi. “Hükümet açılımı kapatmak istiyor” dedi.
Türk, Grup Başkanvekili Gültan Kışanak, Diyarbakır Milletvekilleri Hasip Kaplan ve Aysel Tuğluk ile birlikte İzmir’de DTP konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin basın toplantısı düzenledi.
EN DİSİPLİNLİ KONVOYLARIMIZDAN BİRİYDİ
Havaalanından, Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen güzergahtan, sivil araçlarla miting yapacakları alana giderlerken, saldırıya uğradıklarını anlatan Türk, konvoyun önünde anons yapan ve siren çalan dolmuş şoförünü siren çalmaması konusunda uyardığını söyledi. “En disiplinli, en duyarlı konvoylarımızdan biriydi” diyen Türk, yerel, bölgesel kıyafetli olan çocukların konvoyda bulunmadığını, sadece miting alanında bu çocukların kendisine çiçek verdiğini bildirdi.
MAÇ YÜZÜNDEN GÜVENLİK EKSİKTİ
Olay sırasında aradıkları İzmir Valisi’nin, kendisinin maçta olduğunu söylediğini, bunun üzerine ulaştıkları İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’na emniyet tedbiri almadıkları için tepkilerini gösterdiklerini anlatan Türk, İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü’nün yanında bir sivil polisle birlikte otele gittiğini ve “Aynı gün 3 ayrı maç vardı, güvenliği oralara çekmiştir. Eğer böyle bir bilgimiz olsaydı buna müsaade etmezdik” dediğini ifade etti.
MÜDÜR EKSİK AÇIKLAMA YAPIYOR
İzmir Emniyet Müdürü’nün ise ‘Eğer biz olay yerinde olmasaydık onlarca insan ölebilirdi’ şeklinde açıklama yaptığını belirten Türk, “Güvenlik Şube Müdürü, yanlış, eksik yaptıklarını ifade ederken, bu olayı farklı bir noktaya taşımaya yönelik bir mantığın bunu kullanmaya yönelik bir anlayışın öne çıktığını gördük’’ dedi.
İZMİRLİLER SALDIRIYI KINADI
Tepkilerinin ‘İzmir halkınca yapılmış’ şeklinde yansıtılmaya çalışıldığını ileri süren Türk, şöyle devam etti: “Tam tersine İzmir’de birçok sivil toplum örgütü, siyasi parti örgütleri basın toplantıları düzenleyerek, saldırıyı kınamışlardır. Bunu İzmir halkına mal etme gibi bir anlayışımız yok. Tamamen sivil, tamamen bu işten beslenen, bundan yarar sağlayacak kesimlerin düzenlediği bir provokasyon olarak değerlendiriyoruz.”
DTP’Yİ KAPATMAYA ÇALIŞIYORLAR
Türk, “DTP’nin kapatılması için psikolojik bir ortam hazırladıkları açık. Bu, Hükümetin açılım politikalarından vazgeçtiğinin ifadesidir” diye konuştu.Kamuoyuna, ‘‘DTP kapatılmayı hak etmiştir’’ mesajı verilmeye çalışıldığını da ifade eden Türk, “Şimdi geçmişte Sayın Çiçek, ‘AKP’yi kapatırsanız bölgeyi DTP’ye teslim edersiniz’ mesajı veriyordu. Şimdi DTP’nin kapatılmasının ve DTP’nin kapatılmasından sonra Türkiye’ye farklı mesajlar vererek siyaseti yürütmeyi çalışıyorlar. Sayın Hükümete soralım, bir siyasi parti siyasi çalışmaları yaparken, nereye gideceği, ne yapacağı konusunda sizden izin mi alması gerekiyor’’ diye konuştu.
Olayda 15 aracın tahrip edildiğini, 15 kişinin yaralandığını, eşi ve iki çocuğuyla linç edilmekten kurtulmak için aracıyla kaçarken kaza yapan 1 kişinin bugün tutuklandığını bildiren Türk, bugüne kadar saldırı yapanlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmadığını, mağdur olanların gözaltına alındığını söyledi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Başbakan beni dinletiyor’a dava

SONRAKİ HABER

Egemen Bağış, Prag Büyükelçiliğine atanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa