26 Kasım 2009 00:00

25 Kasım’da kadına polis şiddeti

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Ankara’da yürüyüş yapmak isteyen kadınlar, polis şiddetiyle karşılaştı.

Paylaş

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Ankara’da yürüyüş yapmak isteyen kadınlar, polis şiddetiyle karşılaştı.
Ankara Kadın Platformu’nun düzenlediği eylem için saat 12.00’da YKM önünde toplanan kadınlar, alkışlar, ıslıklar kadına yönelik şiddeti protesto ettiler. Ellerinde “Namus cinayetine son”, “Tacize ses çıkar”, Kapitalizm önce kadınları vurur”, “Yaşasın kadın dayanışması” dövizlerini taşıyan kadınlar, YKM önünden Yüksel Caddesi’ne yürümek istediler. Polisin “metro alt geçitinden ya da üst geçitten yürümenize izin veririz” demesine karşı kadınlar Atatürk Bulvarı’ndan yürümeye çalıştılar.
DTP Milletvekili Sevahir Bayındır, Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun ve grevdeki birçok KESK üyesinin de destek verdiği kadınlara karşı barikat kuran polis biber gazı kullandı.
Bunun üzerine bir süre oturma eylemi yapan kadınlara, Ziya Gökalp Caddesi’ndeki KESK eylemine katılan kadınlar kortej halinde katılarak destek verdiler. Kadınlar seslerini birleştirerek barikatın açılmasını isterken, polis adeta etten duvar ördü. Barikatın açılması için kadınlar, erkek arkadaşlarının da desteğiyle YKM önündeki direnişlerini geç saatlere kadar sürdürdüler. Eylemde bir grup erkeğin açtığı “Kahrolsun erkek egemenliği” pankartı da dikkat çekti.
‘HAYIR DEME HAKKIMIZ YOK’
Adana’da, aralarında kadın örgütleri, bazı sendikalar ve siyasi partiler, geçtiğimiz günlerde kendisine aşık olduğu ileri sürülen kişi tarafından 10 yerinden bıçaklanan Demet öğretmenin öldürüldüğü yerde eylem yaptı. Demet Eygi’nin öldürüldüğü Pınar Mahallesi 74001 Sokak’taki evinin önünde düzenlenen eylemde konuşan mahalle muhtarı Saniye Çelik, kadınlara yönelik şiddetin her geçen gün arttığını söyledi. Çelik, “Kurban Bayramı’nın yaklaştığı bu günlerde, tıpkı kurbanlık koyunlar gibiyiz. Koyunlar gibi görücüye çıkıyoruz. Beğenilirsek alınıyoruz, beğenmezlerse evde kalıyoruz. ‘Hayır’ deme ve karar verme hakkımız yok. Hayır dediğimizde bedelini canımızla ödüyoruz. Elbette bizleri koruyan yasalarımız var, ancak verilen cezalar caydırıcı değil” dedi.
MİLİTARİZM VE EMEK SÖMÜRÜSÜNE KARŞI
Antalya’da KESK’li kadınlar tarafından önceki gün yapılan eylemde de kadına yönelik şiddet protesto edildi. Kışlahan Meydanı’nda düzenlenen eylemde konuşan SES Yürütme Kurulu Üyesi Binnaz Taşçı, şunları söyledi: “Günümüzde bütün sömürü, baskı, ezme ve ezilme ilişkileri ataerkillikten beslenmekte ve onu beslemektedir. Milliyetçilik, militarizm, emek sömürüsü ve ırkçılık aynı zamanda cinsiyet ayrımcılığı ile iç içe geçmiş durumdadır. Dolayısıyla kadınların, kadına yönelik şiddete karşı birlik, dayanışma ve mücadeleleri aynı zamanda milliyetçiliğe, militarizme, ırkçılığa ve emek sömürüsüne karşı mücadeleyi de içermektedir.”
(HABER MERKEZİ)

KADINA YÖNELİK ŞİDDET SON BULMALIDIR

Emek Partisi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. “İşsizlik açlık ve yoksulluğa karşı, kadınların toplumsal üretim süreçlerine katılması için eğitim ve iş olanaklarının yaratılmasının yanı sıra çocuk, hasta ve yaşlı bakımının, ev işlerinin toplumsallaştırılması, eğitim ve sağlık hizmetlerinin parasız olması, emekçi ailelerin korunması talepleri, kadınların yaşadığı şiddetin ortadan kaldırılması mücadelesinin de talepleridir” denilen açıklamada Kadına yönelik şiddete karşı mücadele gününde kadınların, kendileri ve bütün ezilenler için, kadına yönelik şiddetin, her türlü baskının ve ayrımcılığın son bulduğu bir dünya özlemiyle barış, aş, iş, ekmek ve gül taleplerini bir kez daha dile getirdiği belirtildi.
CİNS AYRIMCILIĞINA KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI
DTP Kadın Meclisi, kadına yönelik şiddetin son 7 ayda yüzde bin 400’lere varan oranda artış gösterdiğine dikkat çekerek, toplumsal cinsiyetçiliğe karşı tüm kadınlara mücadele çağrısında bulundu. AB’ye uyum çerçevesinde yapılan yasal düzenlemelerle kadınlar lehine bazı değişiklikler yapılsa da uygulamada yaşanan bu gerilemeyi sorgulamak gerektiği belirtilen açıklamada, “Milliyetçi, dinci ve muhafazakâr AKP iktidarı kadın özgürlüğüne ve eşitliğine düşman gelenekçi erkekler topluluğudur” denildi.
DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk de demokratik bir zihniyetin içselleştirilmesini sağlayan kadın özgürlük mücadelesinin, şiddet ve ayrımcılığa son vereceğinden kuşkusu olmadığını söyledi. Yazılı bir açıklama yapan Türk, “bir erkek için özgürlüğün, öncelikle kadına yaklaşımı konusunda yaşadığı dönüşümden geçtiğini” ifade etti.

NİDA’YIZ, GÜLDÜNYA’YIZ, CEYLAN’IZ!
KESK’li kadınlar yaptıkları açıklamada, 25 Kasım’ı sadece görünür kılmak için değil aynı zamanda kadına yönelik şiddeti besleyen tüm siyasi, ekonomik, kültürel, askeri politikaları, yasal düzenlemeleri, topluma sirayet eden zihniyeti değiştirmek için mücadele ettiklerini bildirdiler. Açıklamada şöyle denildi: “KESK’li kadınlar olarak işyerinde, evde, sendikada, erkek egemen zihniyeti daha fazla açığa çıkardık, iktidarın her türünü şiddetle kınadık, paşa, koca, hoca dayağına hayır dedik. Çünkü biz KESK’li kadınlar, Amerika’da siyah bir kadınız, Türkiye’de bir Kürt kadınıyız, İran’da Nida’yız, Irak’ta kimliksiz bir kadınız, Bursa’da yanan kadınlarız, Güldünya’yız, Lice’de 14 yaşında Ceylan’ız, Cumartesi annesiyiz.”
DEVLETİN GÖREVİ
TTB Kadın Sağlığı ve Kadın Hekimlik Kolu, yaptığı açıklamayla, kadına yönelik şiddeti “bir halk sağlığı sorunu” olarak değerlendirdi ve devleti göreve çağırdı. Açıklamada sığınma evlerinin artırılmasını, kadına yönelik tüm şiddet biçimleri için etkin bir şikayet mekanizmasının kurulmasını, şiddete maruz kalanların korunması ve zararlarının tazmin edilmesi talep edildi.
TÜRK-İŞ’TEN SENDİKALARA ÇAĞRI
Türk-İş Kadın Çalışma Grubu, tüm sendikaları “kadına karşı şiddete dur” demeye çağırdı. Kadınların her alanda şiddetle karşı karşıya olduklarına dikkat çeken Türk-İş Kadın Çalışma Grubu, “Toplumda ve işyerlerinde kadına karşı şiddete son vermek için sıfır toleranslı yaklaşımlara, acil tedbirlere, önleyici stratejilere ve hedeflere gereksinim vardır” dedi.

ŞİDDET SOKAKTA SERGİLENDİ
Şiddetin kadınların hayatından çıkması için mücadele eden kadın örgütleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde de paneller, söyleşiler ve sokak eylemleri düzenlediler. Bu etkinlikler kapsamında 25 Kasım Kadın Platformu tarafından Kadıköy, Kartal, Sarıgazi, Alibeyköy, Taksim’de standlar, sergiler açıldı. Üzerinde öldürülen ya da tacize, tecavüze uğrayan kadınlara ilişkin haberlerin yer aldığı panoların da sergilendiği gün boyunca, megafonla, kadına yönelik şiddetin nedenleri, boyutları ve nasıl önlenebileceği anlatıldı. (Fotoğraf: Serpil İlgün)

ÖNCEKİ HABER

‘Türkiye’ye 17 milyar dolarlık GDO’lu ürün girdi’

SONRAKİ HABER

İran sınırında donarak öldüğü tahmin edilen bir erkek cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa