26 Kasım 2009 00:00

MERCEDES’E DARBE SUÇLAMASI

ARJANTİN’de askeri cunta döneminde kaçırılıp işkence gören eski bir sendika görevlisi, Alman şirketi Mercedes Benz’i cuntayla işbirliği yapmakla suçladı.

Paylaş

ARJANTİN’de askeri cunta döneminde kaçırılıp işkence gören eski bir sendika görevlisi, Alman şirketi Mercedes Benz’i cuntayla işbirliği yapmakla suçladı.
Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in kuzeybatı banliyösünde bulunan ve cunta döneminde işkence ve tutukevi işlevi gören Campo de Mayo adlı kışlanın eski yöneticilerinin duruşmasında, Hector Ratto adlı eski sendika delegesi yargıçlara, Arjantin’de yatırım yapan Mercedes Benz’in, sendikacıların adreslerini cuntaya bildirdiğini söyledi.
61 yaşında olan Ratto, “Tutuklamalar genelde geceleri olurdu, ama ben 29 yaşındayken, 12 Ağustos 1977’de aksine gün ortasında Mercedes’in binasında tutuklanıp götürüldüm” dedi. “Askerler beni şirketten aldı, çünkü yeni adresimi bilmiyorlardı” diye konuşan Ratto, “Benim ve arkadaşlarımın şirkette sendikacılıktan başka faaliyetimiz yoktu” ifadesini kullandı. Ratto, şirketin o dönemdeki müdürü Juan Tasselkraut’un, Diego Nunez adlı başka bir sendika delegesinin adını telefonla askerlere bildirdiğini duyduğunu öne sürdü. Eski delege, “Adresin bildirildiği günün akşamı Nunez evinden götürüldü ve bugüne kadar kendisinden haber alınamadı” dedi.
Arjantin’i 1976-1983 yılları arasında yöneten askeri cunta döneminde Mercedes’te çalışan 14 delegenin kaybolduğu belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Irak seçimleri Ocak’ta yapılamıyor

SONRAKİ HABER

MMO Sanayinin Sorunları Bülteni: Ekonomide küçülme sürecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa