26 Kasım 2009 00:00

‘Buğdayın özü’nden sapmayacağız’

YAZAR Saffet Uysal ölümünün birinci yılında sevenleri, ailesi, dostları, sanatçı ve yazarlar tarafından anıldı.

Paylaş

YAZAR Saffet Uysal ölümünün birinci yılında sevenleri, ailesi, dostları, sanatçı ve yazarlar tarafından anıldı. Uzun yıllar TRT de program yapan Uysal yazarlığının yanı sıra birçok ünlü eserin derlemesini de yapmıştı.
Deneyimlerini, düşüncelerini gazetemizde ki köşesinde paylaşan Uysal’ın aramızdan ayrılışına kimse alışmamış görünüyor. Gözyaşlarının engellenemediği anmada yanık yanık söylenen türküler ve yürekten dillendirilen şiirler bir eksikliğin varlığını gösteriyordu. Gecede duygularını paylaşan ressam Benan Sümer’in söylediği gibi Saffet Uysal düş olamazdı, o aramızdaydı.
Yürütücülüğünü Uysal’ın en yakın dostlarından Yazar Nuri Erkal’ın üstlendiği anmaya Uysal’ın ailesinin yanı sıra başta Hasan Kıyafet olmak üzere Giray Ercek, Ahmet Tüzün, Fevzi Ceylan, Ressam Benan Sümer ve daha birçok yazar şair, sanatçı katıldı. Nuri Erkal; “İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölür. Ancak insanlar eserleriyle, bıraktıklarıyla yaşar. İşte Saffet Uysal da bıraktıklarıyla yaşıyor.” derken Uysal’ın yanında olmayışından duyduğu üzüntü nedeniyle elini ara ara gözünü ıslatan damlaları silmeye götürüyordu. Emekli birçok TRT çalışanının Uysal’la olan anılarını paylaştıkları anmada aşık Selahattin Kozan’ın uzun sap bağlamasıyla söylediği “Yeri Doldurulamaz Saffet Uysalın” parçası aslında söylenen her şeyin bir özeti niteliğindeydi.
Anmada bulunamamaktan çok üzüntü duyduğunu belirten Şükrü Erbaş gönderdiği mesajda Saffet abinin bıraktığı boşluğun asla doldurulamayacağını belirtiyordu. Gazete çalışanlarımız, her eserinde ısrarla vurguladığı evinden (buğdayın özü) sapmayacaklarına dair söz verdikleri Uysal ağabeyleri ile anlatılanların anlatılmayanların küçücük bir kırıntısı olduğunu belirttiler.
Anmada duygularını paylaşan Yazar Hasan Kıyafet, Uysal’ı, ölümünden kısa bir süre önce tanıma fırsatı bulduğunu ve Uysal’ın eserlerinde birçok önemli olguya dikkat çektiğini ifade etti. Kıyafet, Uysal’ın “Çanlar” adlı denemesinden örnek vererek; çanların susmaması gerektiğini, onların anadiller gibi olduğunu açıkladı. Kıyafet, bu anadillerin arasında bulunan Kürtçe ve Çerkezcenin de susmaması gerektiğini belirtti. Uysalın kardeşi Fahri Uysal abisinin kendileriyle yaşadığını ama geri kalan her şeyi bugün salonda olan dostlarıyla paylaştığını belirtti.
Saffet Uysal’ın da kurucusu olduğu ANSAN’da yapılan anma Saffet Uysal’ın uzun yıllar TRT de yaptığı “Bu Toprağın Sesi” adlı programından bir alıntı dinletilerek sonlandırıldı.
(Antalya/EVRENSEL)
Tanfer Yeşiltepe
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şahmaran’dan çocuklara masallar

SONRAKİ HABER

Şükrü Erbaş’a bir yarım mektup

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...