26 Kasım 2009 05:00

Gezici Festival’den Reha Erdem kitabı

GEZİCİ Festival’in her yıl sinemaseverlere hediye ettiği kitaplara bu yıl “Reha Erdem Sineması: Aşk ve İsyan” ekleniyor.

Paylaş

GEZİCİ Festival’in her yıl sinemaseverlere hediye ettiği kitaplara bu yıl “Reha Erdem Sineması: Aşk ve İsyan” ekleniyor. Çitlembik Yayınları’ndan çıkacak olan kitap, son dönem Türkiye sinemasının en özgün yönetmenlerinden Reha Erdem’in sinemasını tüm boyutlarıyla ele alıyor.
Bu sene 4-20 Aralık tarihlerinde Ankara, Artvin ve Üsküp kentlerinde gerçekleşecek olan 15. Gezici Festival sinema kitaplığına özel bir kitap hediye ediyor.
İlk filmi A Ay’ı 1988’de çeken Reha Erdem’in sinemasını ele alan “Reha Erdem Sineması: Aşk ve İsyan” adlı kitap Çitlembik Yayınları işbirliğiyle yayımlanacak.
Fırat Yücel’in editörlüğünde hazırlanan kitapta Aslı Özgen Tuncer, Ayla Kanbur, Burak Acar, Engin Ertan, Gülengül Altıntaş, Senem Aytaç ve Şenay Aydemir’in yazılarının yanı sıra Reha Erdem’le yapılmış kapsamlı bir söyleşi de yer alıyor.
Reha Erdem’in hayal kurmaya çağıran sinemasını derinlemesine inceleyen, anlatan, okuyan bu kitap A Ay’ın yıkık dökük konağından Kaç Para Kaç’ın çıkışsız bir labirenti andıran İstanbul’una, Korkuyorum Anne’nin pencere pervazlarından Beş Vakit’in uçurum kenarındaki kayalarına, Hayat Var’ın boğucu gemi seslerinden Kosmos’un tatbikat gürültülerine kadar uzanıyor. Reha Erdem filmlerindeki duyguları, mekanları ve sesleri takip ederek okuyucuyu, yollarını bilmediği dehlizlerle zenginleşen, kaybolduğu karanlıklarda renklenebilen bir yolculuğa davet ediyor.
“Reha Erdem Sineması: Aşk ve İsyan” 4 Aralık’ta başlayacak 15. Gezici Festival kapsamında festivalin gösterim mekanlarında ve kitapevlerinde satışa sunulacak.(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bir 78’linin Güncesine Düşenler

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa