26 Kasım 2009 00:00

Kürt müziği dergisi Do-Jîn çıktı

TÜRKİYE’nin ilk Kürt müziği dergisi olarak yayın hayatına başlayan Do-Jîn dergisi, ilk sayısıyla okurlarına merhaba dedi.

Paylaş

TÜRKİYE’nin ilk Kürt müziği dergisi olarak yayın hayatına başlayan Do-Jîn dergisi, ilk sayısıyla okurlarına merhaba dedi.
Yayın dili Kürtçe-Türkçe olan Do-Jîn, Kürt müzik tarihinin yanı sıra müzik akımları, sanatçılarla röportajlar, eleştiri ve yorumlar, inceleme ve araştırmalarla, Kürt müziğinin açmazlarını, yetmezliklerini, kendini çağa uyarlamadaki sorunlarını tartışma bakımından bir sorumluluk üstleniyor.
Do-Jîn yayın hayatına başlamadan önce internet üzerinde “www.kurdmuzigi.com” ve “www.muzikakurdi.net” olarak yaklaşık 6 aydır yayın yapıyor ve ciddi tartışmalar, araştırma inceleme ve röportajlarla dikkat çekiyordu. Yayın dilinin Kürtçe ve Türkçe olması nedeniyle de, Kürt müziği sitesi ve Do-Jîn dergisi, diğer etnik kökenlerden sanatçıların da ilgi odağı oldu.
Genel yayın yönetmenliğini şair-yazar Rodi Baz’ın yaptığı Do-Jîn dergisi, Kürt müziğinde önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor. Toplumda alım gücünün düştüğü ve internetin sektöre önemli darbeler vurduğu bir süreçte Do-Jîn, bir dergi olarak yayın hayatına başlamanın risklerine dikkat çekiyor.
Do-Jîn dergisi genel yayın yönetmeni Rodi Baz, “Eğer önlem alınamazsa, eğlence ve günlük yaşamın müziği olan popüler müziğin etkisinde kurtulamayız” düşüncesinde. “Nasıl ki, her hastalık kendi panzehirini kendi içinde taşıyorsa, Kürt müziğinin de kendi panzehirini kendi içinde taşıdığına inanıyoruz. O nedenle de hiçbir müzik akımına karşı önyargılı olunmaması gerektiğini düşünüyoruz. Popüler müziğin de bir ihtiyaç olduğunu, küresel etkisini görmezden gelmemizin mümkün olmadığını çok net bir biçimde görebiliyoruz.”
Dergiye ulaşmak isteyenler, “www.kurdmuzigi.com” veya “www.muzikakurdi.net” adlı internet sitelerindeki e-posta ve telefon adreslerinden ulaşabilir.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

DONDURMAM GAYMAK SHOW TV 20.00

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Seçilerek aklanamazsınız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa