27 Kasım 2009 00:00

Erdoğan: Açılım, ucu açık bir süreç

BAŞBAKAN Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında ‘Demokratik Açılım’ çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Paylaş

BAŞBAKAN Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında ‘Demokratik Açılım’ çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toplumsal mutabakat çerçevesinde Türkiye’nin bütün kronik sıkıntılarının üstüne gitmeyi sürdüreceklerini kaydeden Erdoğan, “Bu elbette ucu açık bir süreçtir” diye konuştu. İnsanın mutluluğunu toplumsal barışın en büyük teminatı olarak gördüklerini ifade eden Erdoğan, “Tek bir insanımızın bile etnik kökeninden, inançlarından, hayat tarzından ve fikirlerinden dolayı mağdur edilmediği bir toplumsal zemin oluşturmakta kararlıyız” diye konuştu. Hükümet olarak bir demokratik açılım süreci başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, “Bu açılımla Türkiye’yi prangalarından kurtaracak iki temel hedefe ulaşmayı umut ediyoruz. Terörü bir yol olarak seçenlerle mücadelemizi elbette en etkin biçimde bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi. (ANKARA)

ALEViLERE UYARI: BUNLARIN HEPSi AYNI

ONUR Öymen’in sözleri nedeniyle Alevileri dilinden düşürmeyenlerin, Kadıköy’de 550 bin kişinin katılımı ile yapılan mitingi ve taleplerini görmezden gelmesini eleştiren ABF Genel Başkanı Ali Balkız, Öymen’den dolayı CHP’ye kızıp, AKP’ye yanaşanlara da “Unutmayın, bunların hepsi birer Onur Öymen” dedi.
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in, Dersim katliamına ilişkin sözleri üzerine yapılan tartışmaları değerlendirdi. Balkız, “Politikacıların dilinden (Onur Öymen nedeniyle) Aleviler düşmez oldu. Herkes Alevilerin ne denli dostu olduğunu kanıtlamaya çalışıyor” dedi.
TALEPLERİMİZİ GÖRMÜYORLAR
Bu tartışmalar içerisinde iktidarı, muhalefeti, Alevilerin İstanbul Kadıköy Meydanı’nda yaptığı büyük mitingi ve Alevilerin taleplerini görmezden geldiklerini ifade eden Balkız, Alevileri bir türlü ‘paylaşamayanların’ çelişkilerine dikkat çekti. Alevilerin “eşit yurttaşlık” talebiyle Ankara’daki büyük mitinglerinin ardından ikinci kez meydanlara indiğini hatırlatan Balkız, “Bu sayın politikacılar, Aleviler üzerinden miras kavgası yapıyorlar” dedi.
Meclis’teki partileri, milletvekillerini ciddiyete çağıran Balkız, “Evet, Dersim tartışılmalı, o karanlık mağaralara, derin kanyonlara ışık tutulmalı, ama Alevi talepleri de bu arada unutulmamalı. AKP, CHP ve MHP Alevilerin dostları iseler eğer; Alevilerin insani, vicdani, meşru ve yasal taleplerine yanıt vermelidirler” uyarısı yaptı.
‘YOK Kİ BİRBİRLERİNDEN FARKLARI’
Onların sözlerine karınlarının tok olduğunu da vurgulayan Balkız, şunları dile getirdi: “Biz Aleviler, sizlerin kendi aranızdaki didişmenizin malzemesi, çekirdek leblebisi olmayacağız. ‘Onur Öymen olayı’ nedeniyle, AKP’nin Alevilerin yanındaymış gibi çıkışlarını ne denli samimi bulmuyorsak, CHP’nin yanıtlarını da aynı kategoride görüyoruz. Bu arada Onur Öymen’e kızıp, yurdun çeşitli yerlerinde AKP’ye iltihak eden CHP’li dostlara da bir sözümüz var: Yağmurdan kaçıp doluya tutuluyorsunuz. Unutmayın, bunların hepsi birer Onur Öymen.”
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’dan Bahçeli’ye küfür!

SONRAKİ HABER

Diş Hekimi Eren İlhan tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa