27 Kasım 2009 05:00

Bayramı direniş yerinde karşılıyor

Sendikalı oldukları için işten atılan Esenyurt Belediye işçileri, direnişlerinde 100. günü geride bıraktı.

Paylaş

Sendikalı oldukları için işten atılan Esenyurt Belediye işçileri, direnişlerinde 100. günü geride bıraktı. Bayramı direnişte karşılayan belediye işçileri, mücadelelerini kazanana kadar sürdürmekte kararlı. İşten atılan 16 işçi direnişleri boyunca bir çok kez saldırıya ve baskıya maruz kalmalarına rağmen haklı ve ısrarlı olduklarını belirtiyorlar. Her çarşamba günü Esenyurt Meydanı’nda toplanarak Esenyurt Belediyesi’ne yürüyen işçiler, sendikalı olarak işlerine dönmek istediklerini ifade ediyorlar. Önümüzdeki günlerde direnişlerine desteğin genişletilmesi için çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını aktaran belediye işçileri, Esenyurt’ta bulunan emekçileri gezerek sorunlarını anlatacaklarını söylediler.
‘BİZ KAZANIRSAK HERKES KAZANIR’
Yakuplu ve Kıraç Belediyelerinin, Esenyurt Belediyesine bağlanmasının ardından sendikadan istifa etmemiz için baskıların başladığını aktaran Fatih Albayrak, istifa etmedikleri için çöp işlerine gönderildiklerini hatırlattı. Yaşadıkları haksızlığın basında yer alması üzerine savunmalarının istendiğini söyleyen Albayrak, daha sonra kınama cezasına çarptırıldıklarını belirtti. Bu cezanın ardından da ilk önce 17. maddeye dayandırılarak işten atıldıklarını dile getiren Albayrak, daha sonradan işten atılma gerekçelerinin 25. maddeye dayandırıldığını söyledi. Bunların ardından Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun umreye giderken 2 kişiyi daha işten attığını ifade eden Albayrak, başkanın umreden dönmesinin ardından 3 kişinin daha işten atıldığını belirtti. Direnişin sendika hakkı için yürütüldüğüne dikkat çeken Albayrak, kazanmaları durumunda sendika hakkını kullanamayan bir çok işçinin de kazanmış olacağını dile getirdi. Bu anlamda 100 gündür yaşadıkları bütün olumsuzluklara rağmen direnişlerini sonuna kadar sürdüreceklerini belirten Albayrak, direnişlerine desteğin arttırılması için de çalıştıklarını dile getirdi.
DİRENİŞE DESTEK ÇAĞRISI
Sendikadan istifa etmedikleri için asılsız bir çok suçlamalara maruz kaldıklarını dile getiren Alişan Abalay, yine aynı asılsız gerekçelerle işten atıldıklarını söyledi. İşten atılmadan önce Belediye Başkan Yarımcısı Emin Batmazoğlu ile görüştüklerini belirten Abalay, “Batmazoğlu bize tek tek, ‘Sendikadan istifa edecek misiniz?’diye sordu. Biz hayır değince, ‘O zaman biz belediyede eşitlik ilkesi ile hareket ediyoruz. Size fazla ücret ödeyemeyiz. Kangren olan bacağı keser atarız’ dedi. Biz de bu haksızlığa karşı direnişe geçtik ve 100 gündür direnişimizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. Haklı mücadelelerinde ısrarlı olduklarını ileten Abalay başta Esenyurt halkı olmak üzere, bütün işçileri mücadelelerine destek olmaya çağırdı.
İŞTEN ATMALAR DEVAM EDECEK
Belediyede çalışmaya devam eden 6 kişinin daha olduğunu aktaran Ercan Kavcu, “Arkadaşlarımıza mahkemede aleyhimize ifade vermeleri için baskı yapmışlar. Arkadaşlarımız da buna itiraz etmiş ve mahkemede lehimize ifade verdiler. Bunun üzerine ‘Herhalde siz de dışarıda beklemek istiyorsunuz’ demişler. Bu gelişme üzerine bu 6 arkadaşımızdan savunma istemişler. Onların da atılması gündemde” dedi.
HERŞEYE RAĞMEN DİRENİYORUZ
Direnişe başladıklarında bunun engellemesi için Belediye yönetiminin ellerinden geleni yaptığını aktaran Turgut Kuşkan, ilk önce bekledikleri yere toprak döküldüğünü, ardından da bariyerlerin konulduğunu söyledi. Bütün baskı ve engellemelere rağmen 100 gündür direndiklerini belirten Kuşkan, “Zaman zaman saldırıya uğradık. Bize hakaret ettiler. Pankartlarımız yırtıldı. Üzerimize su sıkıldı ama bu çabaları boş ve biz işyerimize sendikalı olarak döneceğiz” dedi.
İşten atıldıktan sonra belediye başkanı ile görüştüğünü aktaran Vahit Demirci, “Bana, sende mi dışarıda bekleyen takımdansın? diye sordu. Üç çocuğum olduğunu ve borçlarımın olduğunu söyledim. Başkan da ‘bizde böyle, sendikadan istifa ederseniz çalışırsınız’ dedi. Biz sendikalı olduk hakkımız olanı kullandık ve sendikamızdan istifa etmeyeceğiz ve işe dönene kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. İşçiler tüm Esenyurtluları bayramın ikinci günü 10.30 ile 13.00 arasında direniş yerinde yapacakları bayramlaşmaya katılmaya çağırdılar.
(İstanbul/EVRENSEL)

DELEGE SEÇİMLERİNİ DİRENİŞ YERİNDE YAPACAĞIZ

Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm:
Türkiye’de sendikaların hizaya sokulduğu bir dönemde bu direniş önemli bir örnektir.
Belediye de Genel-İş sendikası da bulunuyor. Üyeleri olan sendika ile birlikte bu direnişi büyütmek bir yana arkadaşlar bırakın destek vermeyi bir kilo çay alıp gelmediler dahi.
Sendikal rekabet diye karşımıza çıkan tablo budur ve bu anlam da Esenyurt’ta ki direniş önemlidir. Mücadeleci bir sendikal anlayışın ortaya konması bakımından önemlidir. Tabi yanımızdan geçerlerken yollarını değiştirenler unutmasın ki biz buradan gidersek kendileri de kalamazlar. Çünkü bu saldırı sendikalı olma hakkına yapılan bir saldırıdır. Biz 100 gündür direniyoruz ve burada mücadeleci bir anlayışla kazanacağız ve sadece üyelerimiz değil üyemiz olmayan işçilerin hakları için de bu mücadeleyi başarıya ulaştıracağız. Önümüz deki günlerde eylemimizi diğer iş kollarında bulunan işçiler ve halka daha fazla anlatacak ve destek eylemlerini daha ileriden örgütleyeceğiz. Kapı kapı dolaşıp direnişimizi büyüteceğiz.
100 günümüzün ardından önümüzdeki günlerde Türk-işle birlikte kitlesel bir eylemde yapacağız. Ayrıca sendikamızın delege seçimleri başlıyor ve Aralık ayında ayın ikisinde direniş yerinde delege seçimleri yapacağız.

BAYRAMI DİRENİŞTE KARŞILIYORLAR
Sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişte olan işçiler Kurban Bayramı’nı da direnişte karşılıyorlar. İstanbul’da Sinter Metal, Sabiha Gökçen Havalanı ve Torgem Tersanesi işçileri bayramı grevde karşılıyor. 350 Sinter Metal işçisi 22 Aralık tarihinden buyana sendikalı olarak işe geri dönebilmek için fabrika önündeki direnişlerini sürdürüyor. 220 Sabiha Gökçen işçisi de 8 Eylül 2009 tarihinden buyana sendikalı olmak için direnişlerini sürdürüyor. Kriz gerekçesiyle 4 aydır ücretlerini alamayan, ücretlerini istedikleri için işten atılan Torgem Tersanesi işçilerinin mücadelesi ise 15 günü geride bıraktı. İşçiler bayramı direnişte karşılıyorlar.
Sinan Ceviz
ÖNCEKİ HABER

Maden kazaları önlenebilir

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanlığı Antep İl Müdürlüğü Antep'deki bebek ölümlerini gizledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa