27 Kasım 2009 05:00

BAŞYAZI

Bugün Kurban Bayramı’nın ilk günü

Paylaş

Bugün Kurban Bayramı’nın ilk günü.
Kamu emekçilerinin büyük, tarihsel grevinin üstünden sadece bir-iki gün geçmiş bulunuyor. Öyle olunca da, kamu emekçisi olsun olmasın, emeği ile geçinenlerin bayram kutlamalarında, şeker ve tatlı yeme niyetine konuşulacak ilk konunun bu büyük grev ve bu grevin anlamı ve önemi üzerine olacağını söylemek abartı olmaz. Gayet yerinde de olur!
Bir davaya bağlılığın, sözünde durmanın ve her bayramda olduğu gibi yardımlaşma, dayanışma gibi değerlerin taşıyıcısı olan Kurban Bayramı’ndan dünyanın nereye gittiğini ve buna emekçilerin kendileri açısından nasıl müdahale ettiğini (etmesi gerektiğini) konuşmak, elbette ki bayram ziyaretlerini anlamlandıracaktır. Bu, hem emekçiler arasındaki bayram ziyaretlerini gerçek hayatın konularıyla zenginleştirecek, hem de emekçiler arasında, emekçi olmaktan gelen yakınlaşmayı hızlandırmak için bir dayanak olacaktır.
Ve kuşkusuz AKP’nin emek düşmanlığı, onun “yumuşak karnı”, AKP’nin güç ve itibar yitimine uğraması da konuşulacaktır.
Üsküdarlı grevci Cami İmamı Yakup Sözel’in, “İslam’da grevin yasak olmadığı”na dair sözleri de belki bayram ziyaretlerini renklendiren sohbet konularından biri olacaktır.
Evet, bugün Kurban Bayramı’nın birinci günü, bugün belki daha az, yarın ve sonraki iki gün daha çok yapılacak bayram ziyaretlerinde elbette başka konular da konuşulacak: “Tele kulak skandalı”, “yargıdaki deprem”, “açılım tartışmaları”, “domuz gribi ve aşısı”,“metrobüs ve doğal gaz zammı”, Erdoğan’ın Libya’ya giderken gündeme attığı, İzmir’de DTP’ye saldıran saldırganları hoş gören tutumunun Çanakkale’de bir Kürt-Türk çatışmasından son anda dönmesi de bayram ziyaretlerinin gündemine gelecektir. Tabii Erdoğan, Baykal, Bahçeli’nin birbirine bağırıp çağırmayı ihmal etmedikleri “bayram mesajları” eşliğinde!
Önceki bayramlarda olduğu gibi, bu bayramda da bayramı sadece dinsel bir ibadet olarak görmeyip, sosyal ve ekonomik bir etkinlik olarak da gören, görmek zorunda olanlar da bayramdan şikayetçi. Hatta önceki bayramlara göre şikayetlerinin daha yüksek sesle dillendiriyorlar.
Kurban satıcılarının şikayetlerine ve kurban alıcılarının oflayıp puflamasına bakılırsa, bu bayramdan en kârlı çıkacak olanlar “kurbanlar” olacaktır! Çünkü, açılık sınırının her geçen gün daha çok vatandaşı altında bırakması gibi, yoksulluğun derinleşmesi ve işsizlik, kurbancıların sayısını da hızla düşürmektedir.
Elbette bayram şikayetçileri sadece besiciler değildir. Ücreti krizin altında ezilen işçi, kamu emekçisi, maaşları kirayı bile karşılamayan emekliler, ekonomi cambazlığı bile artık para etmeyen ev kadınları, şeker satıcılarından her tür bayram yiyeceği, giyeceği satıcılarına tüm esnaf, bayramlarda hediye almaya alışmış çocuklar, bayramı kaçamak vesilesi yapan “bayram turistleri”, herkes, şikayetçidir bayramdan!
Ama şikayet edilmesi gereken bayram değildir. Asıl şikayet edilmesi gereken bayramda esip gürleyip mutlu ve nurlu ufuklar çizen başbakan, bakanlar ve öteki zevat ve onların izlediği ekonomik politikalardır. Bu yüzden de iş dönüp dolaşıp, iki gün önce yapılan kamu emekçilerinin grevine, emekçilerin birleşirlerse nasıl bir güç oluşturabileceğine gelmektedir, gelmelidir de.
Evet, bu gün bayram.
Bunca sıkıntı içinde herkesin içinden de bayramı bayram olarak kutlamak gelmektedir. Ama, mümkün mü?
Halka hayatı zindan, bayramları zehir etmeyi felsefe edinmiş en büyük sermaye güçleri, sermaye partileri ve hükümetleri, elbette ki emekçilerin grev yapmasının olduğu gibi bayramı kutlayamamasının da müsebbibidirler.
Bayram kutlamayı ve sıcak gündemi ziyaretlerin de konusu yaparak, günün anlam ve önemine uygun kutlayabiliriz. Bu aynı zamanda bayramı, sermaye sözcülerini kara dönüştürmesini engeller.
Kısacası ortada tek bir bayram var gibi görünür ama emekçiler bayramı ancak kendi tarzlarında kutlarsa kutlayabilir. Aksi halde, varsılların ianesine boyun eğme günü olur bayram!
Evrensel çalışanları olarak, halkımızın bayramlarını kutluyoruz.
İHSAN ÇARALAN
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar şiddete karşı yürüdü

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa