27 Kasım 2009 00:00

Ahlatlı çiftçiler dertli

HÜKÜMETİN tarım politikası, Bitlis’in Ahlat ilçesinde de çiftçinin belini büktü.

Paylaş

HÜKÜMETİN tarım politikası, Bitlis’in Ahlat ilçesinde de çiftçinin belini büktü. Devletin tarım üretiminden desteğini çekmesiyle zaten büyük sıkıntılar yaşayan çiftçiler, kota uygulamaları, sınır ticaretinin yasaklanması ve maliyet fiyatlarının artması nedeniyle zorlu günler yaşıyor. Yöneldikleri her üründe karşılarına yeni engeller çıkarttılan çiftçiler, adeta açlığa mahkum edilmek isteniyor.
ÜRETİCİYE TÜM KAPILAR KAPATILIYOR
Yaşadıkları sorunları gazetemize anlatan Ahlatlı üreticiler, hükümetin buğdaydan desteği çekmesiyle, zaten yeterince getirisi olmayan buğday üretiminin bitme noktasına geldiğini söylediler. Üreticiler, desteklerin kaldırılmasıyla pancar ekimine yöneldiklerini, ancak bu sefer de üretim girdilerindeki maliyet artışı ve konulan kotalar nedeniyle karınlarını dahi doyuramadıklarını dile getirdiler. Pancar üretiminin de hükümet eliyle bitirilmesi nedeniyle patatese yönelen çiftçilerin karşısına, bu kez de birçok engel çıkarıldı. Patates üretimine yönelen çiftçiler, önce büyük oranda zamlanan girdi maliyetleriyle karşılaştı. Ardından, hükümetin yanlış tarım politikasıyla üreticinin işini daha da zorlaştırdığını belirten çiftçiler, bölgedeki sınır ticaretinin de yasaklanmasıyla tüccarın insafına bırakıldı. Yüksek maliyetle üretebildikleri mahsullerini kilosu 25-30 kuruş karşılığı tüccarlara satmaya zorlandıklarını belirten Ahlatlı çiftçiler, adeta karınlarını doyurmak için ne yapsalar bir engelle karşılaşıyorlar.
ÇİFTÇİLER ODUN DAHİ ALAMIYOR
Ürettikleri mahsullerden ellerine geçen parayla ihtiyaç duydukları odun ve kömürü dahi alamadıklarını belirten köylüler, tüm aile fertleriyle birlikte bütün bir yıl zorlu koşullarda çalışmalarına rağmen elde ettikleri kazancın en temel ihtiyaçlarına bile yeterli gelmediğini ifade ediyorlar. Kurban Bayramı için değil kurban almak, yeni bayramlık kıyafet bile alamadıklarını söyleyen Ahlatlı çiftçiler, çocuklarına bayram harçlığı verememenin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getiriyorlar.
(Ahlat/EVRENSEL)


İhsan Ünsel
ÖNCEKİ HABER

İzmir’deki ırkçı saldırı kınandı

SONRAKİ HABER

Bursa'da zincirleme trafik kazası: 18 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa