27 Kasım 2009 00:00

İki farklı iklim zirvesi

Danimarka, 7 ve 18 Aralık tarihleri arasında iki farklı iklim zirvesine ev sahipliği yapacak.

Paylaş

Danimarka, 7 ve 18 Aralık tarihleri arasında iki farklı iklim zirvesine ev sahipliği yapacak. Birine aralarında ABD Başkanı Barack Obama dahil olmak üzere onlarca devlet başkanı katılırken, diğerine aralarında Sudan’dan bir çiftçi, Eritre’den bir balıkçı ve Polonya’dan bir dağ köylüsünün de olduğu yaklaşık 6 bin “sıradan” insan katılacak.
Danimarka Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi’ne hazırlanırken, zirveye gereğinden fazla politikacı ve bürokratın davet edildiğini, dolayısıyla iklim değişikliklerinden asıl etkilenen kesimin dışarıda bırakıldığını düşünen bazı çevre örgütleri, eş zamanlı olarak alternatif bir iklim zirvesi düzenleyecek.
KİRLETENLER NE YAPACAK?
Dünyanın ABD ile beraber çevreyi en çok kirleten ülkeleri arasında görülen Çin’in Başbakanı Wen Jiabao’nun zirveye katılacağı açıklandı, fakat Hindistan’ın Kopenhag Zirvesi’ne en üst düzeyde katılıp katılmayacağı belli değil. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kopenhag’a gidip gitmeyeceği de netlik kazanmadı. Erdoğan, 18 Kasım’da FAO Zirvesi için bulunduğu Roma’da yaptığı açıklamada, “16’sında İtalya ile zirvemiz var. Diğer taraftan 17’sinde bizim yine Konya’da her yıl çok ciddi katılımla kutladığımız Şeb-i Aruz törenlerimiz var. Cumhurbaşkanımız ile de bunların değerlendirmesini yaptıktan sonra ona göre Kopenhag Zirvesi’ne kimin katılacağının kararını vereceğiz” demişti.
Birleşmiş Milletler’in yıllık İklim Değişikliği Konferansı’nda ülkeler çevre bakanları düzeyinde temsil ediliyorlar. Kopenhag’daki zirveye katılacak 192 ülkenin temsilcileri, 1997 tarihli BM Kyoto İklim Protokolü’nün yerini alacak yeni bir anlaşma sağlamaya çalışacaklar. Birbiri ardına yayımlanan, özellikle de Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) sunduğu raporlar, bugünkü iklim koşulları üzerinde insanın etkisine ilişkin net saptamalarda bulunmuş, ayrıca artan sıcaklıkların küresel düzeyde etkilerine yer vermişti.
Bundan iki yıl önce Bali’de yapılan BM iklim değişikliği görüşmelerinde de yetkililer, Kyoto Protokolü’nün süresinin dolması ardından uygulanabilecek yeni bir küresel anlaşma üzerinde çalışma kararı almışlardı. Kopenhag görüşmeleri, bu iki yıllık dönemin sonunu simgeliyor ve dünya hükümetleri, Danimarka’nın başkentinden yeni bir anlaşmayla ayrılmayı umuyor.
ALTERNATİF ZİRVE
Kopenhag’daki DGI Byen isimli kongre merkezinde yapılacak olan “iklimforumu09” isimli toplantıya ise 6 bin kadar çiftçi, balıkçı ve orman köylüsünün yanı sıra çeşitli kitle örgütlerinin temsilcileri katılacak.
Alternatif zirvenin yönetim kurulundan Morden Hansen, sıradan insanların zirveye katılmasının daha doğru olacağını düşünüyor. “Davetlilerimiz iklim değişikliklerinden en çok etkilenen kesimden geliyor” diyen Hansen, etkili bir zirve düzenleyeceklerini belirtti.
Kamuya açık olacak ve girişlerde rutin güvenlik kontrolleri dışında ek bir akreditasyona gerek olmayan zirveyi günde ortalama 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında, BM tarafından düzenlenen iklim zirvesiyle boy ölçüşebilecek olan alternatif zirve için Danimarka Dışişleri Bakanlığı 8.5 milyon Danimarka kronu kaynak ayırdı.
FARKLI YERLERDEN 6 BİN SIRADAN İNSAN
Alternatif zirvenin düzenleyicileri, dünyanın farklı yerlerinden 6 bin insanı bir araya getirme konusunda bazı sorunlar yaşadıklarını söyledi. Zirvenin basın sözcüsü Niels Fastrup’a göre en büyük sorun, vize ve davetlilere ulaşmak.
Eritre’den bir balıkçıyı zirveye davet ettiklerini söyleyen Fastrup, adamın bir süre önce Kızıldeniz’e balığa çıktığını ve henüz kendisinden haber alınamadığını ifade etti. “Böylelerini bulmak hiç kolay değil” diyen Fastrup, diğer bir sorunun da davetlilere vize çıkarmak olduğunu belirtti. Pek çok katılımcının vize için gerekli şartlara sahip olmadığını söyleyen Fastrup, örnek de verdi: Pakistanlı topraksız köylüleri temsil eden dernek de davetli. Onların sorunu ise vize; çünkü vize için gerekli olan banka hesapları bile yok. (DIŞ HABERLER)

ABD VE ÇİN, KENDİ ÇIKARINI GÖZETİYOR

Beyaz Saray, ABD Başkanı Obama’nın Kopenhag İklim Konferansı’na katılacağını ve ABD’nin sera gazı salınımlarında “büyük indirim hedefleri” açıklayacağını bildirdi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın ülkesinde atmosferdeki kirlenmeye yol açan karbon gazı salınımlarının 2020’ye dek yüzde 17, 2025’e dek yüzde 30, 2050’ye dek de yüzde 83 azaltılmasını önereceği bildirildi. Sanayileşmiş ülkeler, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletebilmek için sera etkisine yol açan gaz salınımlarında azaltım hedefleri belirliyor. Bu hedef ve taahhütlerin yerine getirilmesi için kilit tarih 2020; ancak bazı ülkeler, bunun ötesine geçerek 2050 tarihini gündeme getiriyor.
Çin ise, 2020 yılına kadar gayri safi milli hasılada birim başına düşen karbondioksit salım yoğunluğunu 2005 seviyesine göre yüzde 40-45 oranında azaltacağını ilan etti. Ancak “karbon yoğunluğu” sadece Çin’in uyguladığı bir ölçüm yöntemi ve uzmanlar, bunun karbon salınımlarının azalması anlamına gelmeyebileceğini söylüyor.
ÖNCEKİ HABER

BM destekli orduya ‘başarısızlık’ suçlaması

SONRAKİ HABER

Manisa’da Eğitim Sen üyesi müdür görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa