27 Kasım 2009 00:00

Yerleşimler dur(m)uyor

İSRAİL kabinesi, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerindeki inşaatların 10 ay süreyle durdurulmasını onayladı.

Paylaş

İSRAİL kabinesi, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerindeki inşaatların 10 ay süreyle durdurulmasını onayladı. Ancak, inşaatların durdurulması kararı, Doğu Kudüs’teki inşaatları kapsamıyor. Kararın, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell ve ABD yönetimi ile varılan uzlaşma çerçevesinde alındığı belirtildi.
İsrail güvenlik kabinesinin dün yapılan toplantısında alınan karara 11 bakanın olumlu oy kullandığı, aşırı sağdaki İsrail Evimiz (Yisrael Beiteniu) Partisi’nden Ulusal Altyapı Bakanı Uzi Landau’nun ise karşı oy verdiği bildirildi. Hükümetin Şas partili Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Eli Yişai ile diğer Şas’lı Bakan Ariel Attias toplantıya katılmadı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde yılbaşındaki Dökme Kurşun Operasyonu ile duran barış görüşmelerinin yeniden başlayabilmesi için Filistin tarafı, Doğu Kudüs başta olmak üzere Batı Şeria’daki tüm Yahudi yerleşimlerinde inşaat faaliyetlerinin durmasını talep ediyordu.
NETANYAHU: İYİ NİYETİMİZİN İSPATI
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, hükümetin bu kararı ile İsrail’in, Filistinlilerle barışı gerçekten istediğini ispatladığını öne sürdü. Netanyahu, kabinenin oylamasından önce yaptığı açıklamada, bugün yaratılan uluslararası koşullar altında, bu adımın İsrail’in geniş dış çıkarlarının lehine olacağını belirtti ve “Bu basit veya kolay bir adım değil. Ama avantajları, dezavantajlarından daha fazla olacak” dedi. Kararı “kapsamlı ve aynı zamanda acı verici” diye nitelendiren Netanyahu, Doğu Kudüs’teki Arap mahallelerinde Yahudilere ait inşaatların uygulama kapsamına girmediğini doğruladı ve Kudüs’te yapılaşmaya herhangi bir sınırlama koymadıklarını açıkladı.
Durdurma uygulamasının sadece yeni yapılacak inşaatlar için geçerli olduğunu, halen inşaat halindeki binaların yapımının devam edeceğini söyleyen Netanyahu, bunlardan sadece bazılarının kapsam dahilinde olduğunu da kaydetti. İsrail başbakanı, “Mevcut inşaatları durdurmuyoruz. Yerleşimlerde normal yaşam için gerekli olan sinagoglar, okullar, çocuk yuvaları ve kamuya ait binaların yapımını sürdüreceğiz” dedi.
İsrail Savunma Bakanı ve İşçi Partisi lideri Ehud Barak ise “Amaç, Filistinlilerle müzakerelerin yenilenmesine yönelik bir pencere açmak” diye konuştu. Barak, yerleşimlerle ilgili üst kuruluş olan Yeşa Konseyi liderlerinin de şu anda böyle bir kararın gerekli olduğunu anlayacaklarını ümit ettiğini belirterek, konsey liderlerinin sorumlu davranmalarını beklediklerini kaydetti.
Yeşa Konseyi ise karara sert tepki gösterdi. Netanyahu hükümetinin Batı Şeria’daki yerleşimleri geliştirmek için verdiği sözler doğrultusunda seçildiğini belirten Yeşa Konseyi Başkanı Danny Dayan, kurulmasının hemen sonrasında hükümetin yerleşimlerle ilgili adımlardan vazgeçtiğini ifade edip, bundan tüm bakanları sorumlu tuttuklarını söyledi. (DIŞ HABERLER)

‘KUDUS’SÜZ BARIŞ OLMAZ

Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad Filistinlilerin ilerideki devletinin başkenti olarak kabul ettiği Doğu Kudüs’teki Yahudi inşaatlarının, 10 aylık durdurma uygulamasının dışında tutulmasının “kabul edilemez” olduğunu belirtti.
Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna da, Kudüs’ün, hem Filistinliler hem de tüm Araplar için bir kırmızı çizgi olduğunu belirterek, Kudüs’ün parçası olmadığı bir durumun asla kabul edilemeyeceğini bildirdi. Ebu Rudeyda, müzakerelere geri dönüşün ancak ve ancak Kudüs dahil tüm yerleşim inşaatların durdurulmasıyla mümkün olacağını yineledi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AVRUPA GERÇEĞİ

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...