28 Kasım 2009 00:00

EKONOMİK PERSPEKTİF

Bir bu eksikti demeyin; tamamlandı. Yakın gelecekte bayram namazını bir İngiliz kıldırabileceği gibi, kurbanlıkları bir Fransız kesebilir, hatta otomobilinizi park yerine bir Alman, “cel abi, cel abi” diyerek çektirebilir.

Paylaş

Bir bu eksikti demeyin; tamamlandı. Yakın gelecekte bayram namazını bir İngiliz kıldırabileceği gibi, kurbanlıkları bir Fransız kesebilir, hatta otomobilinizi park yerine bir Alman, “cel abi, cel abi” diyerek çektirebilir.
Kamu ihale mevzuatındaki birçok düzenleme, Avrupa Birliği’nin müzakere önkoşulları kapsamında değiştiriliyor. Kamu Alımları Yasa Taslağı’na göre eşik değerin altındaki ihalelere “esnek alım” imkanı getiriliyor. Eşik değer, belli bir tutarın altındaki kamu ihalelerine yabancıların başvurusunu engelliyordu. Yeni taslakta, eşik değerin altında kalan tüm ihalelere yabancı firmalara katılma olanağı sağlanıyor.
Ocak 2002’den bu yana Kamu İhale Kanunu’nda 11 kez değişiklik yapıldı. Her yeni düzenleme bir öncekinin “korunaklı” bıraktığı alanların daraltılması esasına dayandı. Değişim, seri ama fazla sansasyonel olmayan adımlarla gerçekleşti. Özal’ın deyimiyle “nabza göre şerbet” verildi. Gelinen aşama; kamu hizmetlerinin tamamen uluslararası sermayenin pazar alanına dönüştürülmesi aşamasıdır.
İhale kanununda son altı yılda yapılan değişiklikler, sadece AB üyelik süreci kapsamında değerlendirilemez. Zira, Türkiye 72 kalemde imza atıp taraf olduğu GATS (Hizmet Ticareti Genel Anlaşması) ile zaten neredeyse bütün kamusal alanlarını uluslararası sermaye tekellerine açma taahhüdünde bulunmuştu.
Neler yok ki bunların içinde?!. Birkaçını hatırlayalım: Bilgisayar ve ilgili hizmetler, posta hizmetleri, kurye hizmetleri, müteahhitlik ve ilgili mühendislik-mimarlık hizmetleri; ilk, orta ve diğer öğretim hizmetleri, yükseköğretim hizmetleri, kanalizasyon hizmetleri, çöplerin kaldırılması hizmetleri, sağlık-çevre ve benzeri hizmetler, sigortacılık ve sigortacılık ile ilgili hizmetler, bankacılık ve diğer mali hizmetler, hastane hizmetleri, oteller ve lokantalar, seyahat acentaları ve tur operatörü hizmetleri, tüm taşımacılık hizmetleri (deniz, hava, kara, demiryolu). Bu alanların tamamında aynı zamanda “salkımlanma” ilkesi var.
Mesela, çöp kaldırılması hizmetini ihaleyle alan yabancı, bu iş için gerekli ekipmanın tamamını da yabancı firmaların karşılamasını, personelin yabancı olmasını isteyebilecek. Dolayısıyla taahhüt listesini hayal edebileceğiniz kadar genişletebilirsiniz. Yani, taahhütler açıldıkça açılır. Taahhütler açıldıkça içinden ne çıkar bu bilinmez. Koyun ve kuzular, yabancı bir eğitim şirketi tarafından besi döneminde İngilizce eğitimine tabi tutulup, gelecek kurban bayramında İngilizce melettirilir mi bilmiyorum. Ama bildiğim ve milyonlarca emekçinin bildiği bir şey var: sahip çıkmadığımız her şey, birer birer yok oluyor. İşte 25 Kasım’da yüz binlerce kamu emekçisi, bu yok oluşa karşı, ücret ve sosyal hakları ile ilgili “söz söyleme” haklarını almak için adım attılar. Ülkenin milyonlarca işçi, emekçi, genç, işsiz ve yoksuluna umut oldular. Bayram onlarla geldi. Hoş geldi!..

(*) Meleşir
SİNAN ALÇIN
ÖNCEKİ HABER

‘Basın fotoğrafçısı fotoğraf çekmenin dışına çıkmalı’

SONRAKİ HABER

Düzce'de fındık işçilerini taşıyan traktör devrildi: 14 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa