28 Kasım 2009 00:00

Kafes nasıl patladı?

POYRAZKÖY kazılarıyla kapısı aralanan ‘Kafes’ operasyonunda önceki gün 3 tutuklama kararı çıktı.

Paylaş

POYRAZKÖY kazılarıyla kapısı aralanan ‘Kafes’ operasyonunda önceki gün 3 tutuklama kararı çıktı. İfade verdikten sonra serbest bırakılan Yarbay H. İbrahim Özsaraç, Kurmay Albay Mücahit Erakyol ve Albay Levent Gülmen, görüldükleri yerde yakalanacak. Bu yakalama emriyle yeniden gündeme gelen ‘Kafes Operasyonu Eylem Planı’nda bugüne kadar neler oldu?
NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Kafes Operasyonu Eylem Planı, köylülerin ihbarı üzerine Poyrazköy’de bulunan mühimmatın izinin sürülmesiyle ortaya çıkarıldı. Dalan’ın başkanlığını yaptığı İstek Vakfı’na ait arazide ele geçirilen silahlarla ilgili tutuklanan emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş’ın ofisinde, bir eylem planının olduğu CD bulundu.
KARAR İTİRAZ ÜZERİNE ÇIKTI
Soruşturmayı sürdüren savcılar tarafından ele geçirilen belgelerle ilgili olarak 37 asker ve askeri personelin ifadesi alınmıştı. Daha önce savcılara ifade verdikten sonra serbest bırakılan Yarbay Halit İbrahim Özsaraç, Albay Mücahit Erakyol ve Albay Levent Gülmen hakkında “terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla” önceki gün tutuklama kararı çıkarıldı. Savcıların itirazını değerlendiren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Özsaraç, Erakyol ve Gülmen’in görüldükleri yerde gözaltına alınarak askeri cezaevine konulmasına karar verdi. Askerlerin birinin Ankara’da ikisinin de İzmir’de görev yaptıkları belirtildi.
8 ASKER TUTUKLANMIŞTI
Poyrazköy’deki kazılarla başlayan süreçte bugüne kadar toplam 11 asker hakkında tutuklama kararı çıkmış oldu.
Daha önce ofisinde bulunan bir film CD’sinde ‘Kafes Operasyonu Eylem Planı’nın ele geçirildiği emekli Binbaşı Levent Bektaş, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Deniz Binbaşı Emre Onat, Binbaşı Eren Günay, yarbaylar Mustafa Ecevit ve Ercan Kireçtepe de aynı operasyon kapsamında değişik tarihlerde, ‘silahlı terör örgütü üyeliği, ruhsatsız silah ve patlayıcı bulundurmak’ suçlarıyla tutuklandı. Soruşturma kapsamında Kıdemli Başçavuş Halil Cura, Kıdemli Başçavuş Saddetin Doğan ve Kıdemli Başçavuş Feridun Arslan da daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. (İstanbul/EVRENSEL)

NELER YAPACAKLARDI?
“Kafes Operasyonu Eylem Planı”nda, Deniz Kuvvetleri içinde özel bir yapılanmadan bahsediliyor. Türkiye’de yaşayan gayrimüslimlere ve azınlık hakları savunucularına yönelik suikast planları yer alıyordu.
*Adalar bölgesindeki çeşitli mahallelerde bomba patlatılacak.
*Azınlık haklarını hararetle savunma konusunda ön plana çıkmış kişi/kişilere suikast düzenlenecek.
*Agos gazetesi civarı gibi belirlenen yerlere ses bombaları konacak.
*Gayrimüslimlere ait mezarlıklara yönelik olarak sansasyonel eylemler icra edilecek.
*Tanınmış gayrimüslim iş adamı ve sanatçılardan belirlenen bir ya da birkaçı kaçırılacak.
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’ı şaşkına çeviren MHP’li

SONRAKİ HABER

Muğla Fethiye'de orman yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa