28 Kasım 2009 00:00

İsrail 1 gün bile sözünde durmadı

İSRAİL kabinesinin önceki gün aldığı, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinde 10 ay süreyle inşaatların durdurulması kararına rağmen, Savunma Bakanı Ehud Barak, yerleşimlerde 28 kamu binasının yapımına onay verdi.

Paylaş

İSRAİL kabinesinin önceki gün aldığı, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinde 10 ay süreyle inşaatların durdurulması kararına rağmen, Savunma Bakanı Ehud Barak, yerleşimlerde 28 kamu binasının yapımına onay verdi.
Barak’ın yeni onay verdiği inşaatlar arasında, eğitim kurumları ile diğer kamu binaları bulunuyor ve bunların 2010 yılı Eylül ayındaki yeni eğitim yılına yetiştirilmesi öngörülüyor. Bakanın kararı, bu 10 aylık dönemde yeni inşaatlar için ruhsat verilmeyeceğini söyleyen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun sözleriyle de çelişti.
Öte yandan, Netanyahu’nun partisi Likud’un Ber Şeva’da yapılan toplantısında 10 aylık inşaat durdurma kararı tartışılırken, Likudlu bakanlardan Limor Livnat’ın, ABD Başkanı Barack Obama yönetimini İsrail’e bu yöndeki baskılarından dolayı sert dille eleştirdiği bildirildi.
İsrail basınına göre “Başbakanın yerinde olmak istemezdim” diyen Kültür ve Spor Bakanı Livnat, Obama yönetiminin bugüne kadarki ABD yönetimlerinden farklı olduğunu belirterek, “Korkunç bir yönetimle karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.
İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Livnat’ın sözlerinin başbakanın görüşlerini yansıtmadığı, Netanyahu’nun iki ülke arasındaki güçlü bağlardan dolayı her zaman memnuniyetini ifade ettiği, bu bağların Barack Obama yönetimi boyunca da güçlü kalmaya devam edeceği kaydedildi.
(DIŞ HABERLER)

GAZZE SINIRI BOMBALANDI
İsrail uçakları, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cebaliye’de sınır yakınını bombaladı. 1 Filistinli öldü, 3 Filistinli de yaralandı.
Filistinli kaynaklar, Cebaliye’nin doğusunda Ebu Safiye bölgesinde bir mezarlığın yakınının hedef alındığını ve bombalanan yerde ambulansların 4 kişiyi yaralı halde bularak hastaneye götürdüğünü bildirdi. Yaralılardan ikisinin durumunun ciddi olduğu belirtilirken, yaralıların sivil olup olmadığına ilişkin bilgi verilmedi.
Sabah saatlerinde güneydeki Refah kentinin doğusunda bir binanın daha hedef alındığı, ancak burada yaralanan olmadığı kaydedildi. İsrail Ordu Sözcülüğü de saldırıyı doğruladı ve İsrail’e roket atma hazırlığındaki militanların hedef alındığını iddia etti. Gazze Şeridi’nden önceki gün İsrail tarafına 5 havan saldırısı düzenlenmişti.
ÖNCEKİ HABER

İran’a yeni yaptırım yolda

SONRAKİ HABER

Ömer Fethi Gürer: 1 milyar 200 milyon metre kare "taşınmaz" kimlere satıldı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa