28 Kasım 2009 00:00

Olaylar yatıştı tedirginlik sürüyor

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde Kürtlere yönelik önceki gece yaşanan linç girişiminin ardından İHD, DTP ve EMEP temsilcilerinden oluşan heyet ilçede incelemelerde bulundu.

Paylaş

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde Kürtlere yönelik önceki gece yaşanan linç girişiminin ardından İHD, DTP ve EMEP temsilcilerinden oluşan heyet ilçede incelemelerde bulundu. Olayların yatıştığı ilçede tedirginlik sürerken, yetkililerin ilgisizliği ve olayda sorumluluğu bulunanların gözaltına dahi alınmaması kaygıları arttırıyor.
Bayramiç’te önceki gece saatlerinde Kürt vatandaşlarına yönelik gerçekleştirilen linç girişiminin ardından İHD Çanakkele Temsilcisi Hayrettin Pişkin, DTP Çanakkale İl Başkanı Ramazan ve EMEP İl Başkanı Kenan Erkul’un aralarında bulunduğu 7 kişilik heyet incelemelerde bulunmak amacıyla olayın yaşandığı mahalleyi ziyaret etti. Heyet, linç girişiminde evleri saldırıya uğrayan Kürt vatandaşlarla görüşerek, bilgi aldı.
Heyette bulunan Emek Partisi Çanakkale İl Başkanı Kenan Erkul, DTP İl Başkanı Ramazan Kırıcı ve olaylar sırasında evi saldırıya uğrayan Taner Demir olayların sakinleştiğini ancak olay esnasında ve sonrasında yetkililerin ilgisizliğinin ve sorumluların belli olmasına rağmen gözaltına dahi alınmamasının tedirginliğin sürmesine neden olduğunu dile getirdiler.

KIŞKIRTICI GRUP KAHVELERİ BOŞALTTI
Olaylar sırasında evi saldırıya uğrayan ve linç edilmek istenen Taner Demir de tedirginliklerinin devam ettiğini, ekmek almaya dahi çıkamadıklarını söyledi. Olayların yatışmasına rağmen yetkililerin ve emniyetin ilgisizliği nedeniyle her an yeni gerilimlerin olabileceğini ifade eden Demir, bu güne kadar çeşitli gerilimler yaşandığını fakat ilk kez bunun evlere saldırı boyutuna geldiğine dikkat çekti. Olaylar sırasında ‘bundan sonra sizinle görüşeceğiz’ şeklinde tehditler savrulduğunu söyleyen Taner Demir, gazetecilerin olaya büyük ilgi göstermesinin olayların yatışmasında önemli etkisi olduğunu belirtti. Olayları başlatanların ve vatandaşları kışkırtanların küçük bir grup olduğunu olay günü bu ekibin yanlarına yüz civarında kişiyi alarak kahveleri gezdiğini ve vatandaşları sokağa çıkarttığını söyleyen Demir, bu kişilerin tanınmasına rağmen hiçbir işlem yapılmadığını sözlerine ekledi.
GAZETECİLERİN YAPTIĞINI DEVLET YAPAMADI
Gazetecilerin emniyeti aramasından sonra polislerin olay mahalleye geldiğini söyleyen Demir, Emniyet Müdür Yardımcısı’nın kendisine ‘Neden bu kadar yeri aradın, olayı bu kadar büyütmeye gerek var mıydı’ dediğini söyledi. Başbakan’a seslenen Taner Demir,”Başbakan açılımdan söz ediyor. Bütün vatandaşları kucakladığını söylüyor. Ama bu yaşananlara müdahale etmedi. Bir kaymakamları, valileri olay yerine gelip müdahale etmedi. Biz burada saldırıların ortasında yalnız bırakıldık. Gazetecilerin yaptığını devlet yapamadı” şeklinde konuştu.
NORMAL YAŞAMA DÖNEMEDİLER
Heyette yer alan DTP Çanakkale İl Başkanı Ramazan Kırıcı, yaptıkları incelemelerde linçe varan saldırılardan dolayı ilçede ikamet eden Kürtlerin tedirgin olduğunu belirterek, saldırılar dinmesine rağmen Kürtlerin evlerinden dışarı çıkmak istemediklerini söyledi. Kırıcı, emniyet görevlilerinin mahalleye giderek halka güvende olduklarını söylediğini ancak buna rağmen vatandaşların kendilerini güvende hissetmediğini dile getirerek, vatandaşların normal hayatlarına dönemediklerini belirtti.
(İstanbul/EVRENSEL)

PROVOKATÖRLER BİLİNİYOR AMA SERBESTLER
İncelemelerde bulunan heyette yer alan Emek Partisi Çanakkale İl Başkanı Kenan Erkul, bu olayın Bigadiç’te üçüncü kez yaşandığını dile getirerek, olayları çıkartan vatandaşı kışkırtan belli kişiler olduğunu söyledi. Bu kişilerin kim olduklarının bilinmesine rağmen herhangi bir önlem alınmadığını dile getiren Erkul, olayların yatıştığını, fakat tedirginliğin de devam ettiğini ifade etti. Olaylara neden olanların serbest olmasının tedirginliği arttırdığına dikkat çeken Erkul, yaptıkları incelemelerde görüştükleri vatandaşların öfkeli ve kaygılı olduklarını ve her an yeni bir saldırı yaşanabileceği endişesi içinde olduklarını belirtti. Bir çok evin camlarının kırıldığını ve evlerin içinin taşlarla dolu olduğunu gördüklerini belirten Erkul, görüştükleri bazı polislerin kendilerine ‘Biz provokatörleri biliyoruz ama olaylar iyice yatışsın sonra gereğini yapacağız’ dediklerini söyledi. Vatandaşların evlerinden çıkmadığını bayram alışverişi dahi yapamadıklarını söyleyen Erkul, görüştükleri Bayramiçli vatandaşların büyük çoğunluğunun da olaylardan rahatsızlık duyduğunu fakat çekindikleri için tepki gösteremediklerini dile getirdi. Erkul incelemelerini hazırlayacakları bir raporla kamuoyuyla da paylaşacaklarını belirtti.

‘İZMİR ÜZERİNE OYUNLAR OYNANIYOR’

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz hafta DTP konvoyuna yönelik düzenlenen saldırıları haklı veya mazur görmenin mümkün olmadığını belirtti. İzmir üzerine oyunlar oynandığını ifade eden Kocaoğlu, İzmirlileri kardeşliğe zarar veren bu bir avuç insana ‘dur’ demeye çağırdı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye çalışanları ve belediye meclis üyeleriyle bayramlaştı. Belediye binasında gerçekleştirilen bayramlaşmada konuşan Kocaoğlu, konuşmasının büyük bir bölümünü geçtiğimiz hafta İzmir’e gelen DTP Eş Başkanı Ahmet Türk’ü karşılayan DTP konvoyuna yönelik gerçekleştirilen saldırılara ayırdı. Saldırıların küçük bir grup tarafından gerçekleştirildiğini ve bunun da hiçbir şekilde ‘haklı tepki’ olarak görülemeyeceğini belirten Kocaoğlu, “Bu tepkiyi haklı bulmak, mazur görmek İzmirliler için de belediyemiz için de mümkün değil” dedi. İzmir’e yönelik ‘faşist İzmir’ ifadelerinin kullanıldığını dile getiren ve “Bu kabul edilemez” diyen Kocaoğlu, yapılan saldırının tüm İzmir’e mal edilmemesi gerektiğini söyledi. İzmir’de ayrımcı anlayışların yer bulamayacağını ifade eden Kocaoğlu, “İzmir halkını, kardeşliğe zarar veren bu bir avuç insana dur demeye, bu oyunu bozmaya çağırıyorum. Bu oyunu İzmirliler bir bütün olarak bozacaktır” dedi. (İZMİR)
Erdal İmrek
ÖNCEKİ HABER

‘Tadilat var’ dediler bir daha açmadılar

SONRAKİ HABER

ABD, Kuzey Kore'nin füze denemelerini görüşmek üzere BMGK'yi toplantıya çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa