28 Kasım 2009 00:00

Buruk karşıladılar

KRİZ, zamlar ve işsizliğin gölgesinde geçen Kurban Bayramı’nda, Ankaralıların bir kısmı bayramın ilk gününü kurban kesimi ile geçirirken, bir kısmı da bayramı hastanelerin acil servisinde geçirmek zorunda kaldı.

Paylaş

KRİZ, zamlar ve işsizliğin gölgesinde geçen Kurban Bayramı’nda, Ankaralıların bir kısmı bayramın ilk gününü kurban kesimi ile geçirirken, bir kısmı da bayramı hastanelerin acil servisinde geçirmek zorunda kaldı. Her Kurban Bayramı’nda yaşanan kurban kazaları nedeniyle Ankara’nın büyük hastanelerine gelen kazazedelerin sayısının daha az olduğu dikkat çekti.
Numune Hastanesi Acil Servisi’ne kurban kesimi kazaları nedeni ile daha çok elini yaralayan ve parmağını kesenler geldi. Hastanenin acil servisine gelenler, kendileri ve geçirdikleri kaza hakkında bilgi vermekten kaçındılar. Kaza nedeniyle hastaneye gelenler arasında 34 yıllık bir kasap da bulunurken, “34 yıllık kasabım, utanıyorum, lütfen beni çekmeyin” diyerek görüntü alınmasına itiraz etti.
BAYRAMDA HASTANEDELER
Kurban kesimi sırasında yaşanan kazaların yanı sıra yakınları ya da kendi hastalıkları nedeniyle bayramın birinci gününü hastanede geçirmek zorunda kalanlar da oldu. Dikmen’de oturan ve ayağı kırıldığı için bayramı hastanede geçirenlerden biri de Mehmet Şahin idi. Ayağının burkulduğunu ve daha sonra burkulmanın kırığa dönüştüğünü belirten Şahin, bayramın birinci gününde yaşadığı şanssızlığı gülümseyerek karşıladı.
Bayramların eskisi gibi olmamasından yakınan Şahin, geçim derdinin bayram hazırlıklarının ve bayram günlerinin önüne geçtiğini, bayrama dair herhangi bir hazırlık yapacak fırsatları da olmadığını aktardı.
Annesi üç gündür yoğun bakımda olan bir hasta yakını da annesini yalnız bırakmamak için bayramı hastanede geçirenlerdendi. Eşi astım hastası olan ve hastanede yatan Muharrem Erbay da bayramın birinci gününde İbn-i Sina Hastanesi Acil Servisi’ndeydi.
BAYRAM BURNUMUZDAN GELİYOR
Öte yandan, bayramın birinci gününe çalışarak girenler de oldu. Otobüs şoförleri, mağaza çalışanları, acil servis çalışanları gibi taksiciler de bayramda çalıştı. Beş aydır taksicilik yapan Emrah Aslan, bayramda iş olmadığını vurgulayarak, “Bayram burnumuzdan geliyor” dedi. Bayram dışında da işlerinin iyi olmadığını ifade eden Aslan, bayramda işlerin çoğalması bir yana, daha da azaldığını ve bayramda bir günde ancak 5-10 TL kazanabildiklerini söyledi.
Uğur Filiz ise bayrama işsiz girenlerden. Ailesi ile birlikte Mamak’ta oturan Filiz, bayramda ancak eş dost ziyareti yapabileceğini ifade etti. Şartların eski yıllara göre daha zor olduğunu dile getiren Filiz, nişanlı olduğunu ve seneye düğün yapacağını, ancak işsiz olduğu için düğününü de nasıl yapacağını bilmediğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
Şiar Can Şener - Aylin Akçay
Reklam
Şüphecinin El Kitabı
ÖNCEKİ HABER

Onlara yine çalışmak zorundaydılar

SONRAKİ HABER

Şili'de müzik festivalinin ikinci gününde hükümet karşıtı protesto devam etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...