28 Kasım 2009 00:00

SEÇİME NE GEREK VARDI?

EGE Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde, YÖK’ün Prof. Dr. Celal Artunç’u 9 oy almasına karşın dekan atamasına süren tepkilerde son nokta çok sert oldu.

Paylaş

9 OY ALAN DEKANLIĞA ATANINCA İSTİFALAR YAĞMUR GİBİ GELDİ
EGE Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde, YÖK’ün Prof. Dr. Celal Artunç’u 9 oy almasına karşın dekan atamasına süren tepkilerde son nokta çok sert oldu. Başhekim, fakülte kurulu, yönetim kurulu ile biri hariç tüm anabilim dalı başkanları istifa etti.
Ege Üniversitesi, Kurban Bayramı tatiline eşi benzeri görülmemiş toplu istifa eylemi ve onun yankılarıyla girdi. Dişhekimliği Fakültesi’nde görev süresi dolan Prof. Dr. Serhat Çınarcık’tan boşalacak dekanlık için geçen ay aday belirleme seçimi yapıldı. Seçimde Prof. Dr. Çınarcık’la birlikte Prof. Dr. Necdet Erdilek ve Prof. Dr. Celal Artunç aday oldu. 85 öğretim üyesinden 60’nın oyunu Prof. Dr. Çınarcık, 16’sını Prof. Dr. Erdilek, 9’unu ise Prof. Dr. Artunç aldı. 17 Kasım’da toplanan YÖK Genel Kurulu, 3 aday arasından dekanlığa 9 oy alan Prof. Dr. Artunç’u atadı. Bu atama, fakültede ve üniversitede yoğun tepkilere yol açtı. Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri AK Parti’li Bülent Arınç ile AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’nun desteği ile atandığı iddia edilen Prof. Dr. Artunç’u `istenmeyen adam’ ilan etti, yapayalnız bıraktı.
ÖNCE DEKANIN İSTİFASINI BEKLEDİLER
Öğretim üyeleri, sessiz direnişle Prof. Dr. Artunç’un istifasını bekledi. Ancak hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu öne süren Prof. Dr. Artunç, kendisine haksızlık yapıldığını savundu. Prof. Dr. Artunç, iddiaya göre kendisine yardımcı yapacak profesör bulmakta zorlandı. Prof. Dr. Artunç, Prof. Dr. Nurselen Toygar ve Prof. Dr. Oğuz Aktener’i dekan yardımcılıklarına getirirken, iki kurul ve anabilim dalı yöneticileri bayram öncesi tepkilerinin boyutunu istifalarıyla büyüttü. Fakültedeki yönetici konumundaki profesörler, 85 öğretim üyesinden 60’ının oyunu alan Prof. Dr. Serhat Çınarcık’ı yeniden dekan olarak atamayan YÖK’ü görevlerinden istifa ederek protesto etti.
KENDİLERİNİ YOK SAYAN YÖK’E İSTİFALI TEPKİ
Diş Hekimliği Fakültesi’nin yönetici hocaları istifaları için açıklama yapmadılar ancak istifaların öğretim üyelerini, onların oylarını yok sayan YÖK’e karşı yapılmış bir protesto olduğu bildirildi.
Dekan Prof. Dr. Artunç ise istifalarla ilgili açıklama yapmaktan kaçınarak, “Daha önce de pek çok kez olmuş şeyler. İstifalarını verdiler ama yenileri seçilinceye kadar görevlerine devam edecekler” diye konuştu. (İZMİR)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tarihi odaları, çuvallar ayakta tutuyor

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...