29 Kasım 2009 00:00

Genel af talebi 10 kat arttı

MECLİS İnsan Hakları’nı İnceleme Komisyonu’na Ekim 2008-Eylül 2009 arasında toplam 3 bin 115 adet başvuru yapıldı.

Paylaş

MECLİS İnsan Hakları’nı İnceleme Komisyonu’na Ekim 2008-Eylül 2009 arasında toplam 3 bin 115 adet başvuru yapıldı. Komisyonun 23’ncü Dönem 3’ncü yasama yılı faaliyet raporunda, genel af talebini içeren dilekçe sayısında da bir önceki yılın yaklaşık on katına çıktığı belirtildi.
Komisyona ulaşan başvurular arasında en fazla şikayet 1123 dilekçe ile yargıya ilişkin oldu. Şikayet başvurularının büyük çoğunluğunu ‘Yargı kararlarından memnuniyetsizlik’ oluştururken şikayet konularını da “Verilen cezayı haksız bulma, soruşturmanın yeterince gerçekleştirilmediği, suçsuz olduğu’ iddiaları oluşturdu. Komisyonun faaliyet raporunda, yargıya ilişkin şikayetler konusunda yapılan başvuru sayısının bir önceki yasama yılının iki katından fazlaya ulaştığı belirtildi.
Raporda, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı ilkeleri nedeniyle bu tür başvurularla ilgili komisyon tarafından herhangi bir işlem yapılamadığı da vurgulandı.
CEZAEVLERİNDEN ŞİKAYET YAĞDI
Raporda dikkat çeken ifade ‘genel af talebini içeren dilekçe sayısının bir önceki yılın yaklaşık on katına çıktığı’ oldu. Komisyona gelen başvurularda ikinci en fazla şikayet konusu ise cezaevlerindeki sorunlarla ilgili oldu. Keyfi tutum ve işlemlerin varlığı iddiaları ile koşullardan şikayet bir önceki yasama yılının yaklaşık dört katına ulaştı. 3’ncü yasama yılında komisyona cezaevlerindeki sorunlarla ilgili 805 şikayet dilekçesi ulaşırken bu başvurulardan büyük kısmını ise F tipi ceza infaz kurumları ile diğer ceza infaz kurumlarının yüksek güvenlikli kısımlarından gelen şikayetler oluşturdu. Raporda kötü muamele ve işkence iddialarının varlığını sürdürdüğüne işaret edilerek bu başvuralar hakkında hem Adalet Bakanlığı’ndan gereğinin yapılmasının istendiği hem de ilgili başsavcılığın bilgisine sunulduğu belirtildi.
İŞÇİ-MEMUR DERTLİ
Raporda işçi sorunlarıyla ilgili 32 dilekçenin komisyona ulaştığı belirtilirken bu başvuruların büyük çoğunluğunu haksız işten çıkartılma ve kıdem tazminatının verilmeyişinin oluşturduğu belirtildi. Komisyona memur sorunlarıyla ilgili de 60 başvuru yapılırken bunların büyük çoğunluğunu ise nakil taleplerinin oluşturduğu kaydedildi. (ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Grev şiddete karşı mücadeleyle birleşti

SONRAKİ HABER

Kadın çalışana cinsel saldırıda bulunan restoran müdürü hakkında hapis istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...