29 Kasım 2009 00:00

İlk sığınma evi; Hatuniye Dergahı

Osmanlı döneminde Istanbul’da bir kadın sığınma evinin varlığının bilgisine, Yüksek Mimar Dr. Fatma Sedes tesadüfen ulaştı.

Paylaş

Osmanlı döneminde Istanbul’da bir kadın sığınma evinin varlığının bilgisine, Yüksek Mimar Dr. Fatma Sedes tesadüfen ulaştı. 17. yy. sonlarında başkent Dersaadet’in (Istanbul) Eyüp semtinde kurulan ve 1900’lerin ortalarına kadar hizmet veren “Karilar Tekkesi” adı altında kadın sığınma evi hizmeti veren Hatuniye Dergahı’na ait kalıntılar ortaya çıkarıldı. Baba ve kocalarının baskısından kaçıp Hatunlar Dergahı’na sığınan kadınlar çeşitli zanaatlar öğrendi. Dergahta 16-80 yaşları arasında 100 kadar kadın vardı. Bektaşi Tarikatı’na ait olan Dergah, kimsesiz kadınlara yuvalık yapmasının yanı sıra, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya silah sevkıyatı yapan bir işlev de üstlendi.

*1990 yılında Uğur Ilhan, Türkiye’nin ilk kadın sığınma evinin kurulmasına öncülük etti.
*1990 yılında açılan ve 5 bin kadına destek hizmeti veren Bakırköy Kadın Sığınma Evi, iki yıl sonra yönetiminin değişmesiyle kapatıldı.
*Restorasyon gerekçesiyle aynı kaderi Şişli’de açılan Kadın Sığınma Evi paylaştı.
*Kadın Dayanışma Vakfı, 1993 yılında Altındağ Belediyesi ile işbirliği içinde bağımsız bir kadın kuruluşunun işlettiği ilk kadın sığınma evini kurmuştur.
*2005 yılında çıkarılan yasayla nüfusu 50.bini geçen tüm belediyelerde en az bir kadın sığınma evi bulunması zorunluluğu getirildi. Eğer bu yasaya göre davranılsaydı şu anda Türkiye’de 3.bin civarında kadın sığınma evi bulunması gerekiyordu. Sadece İstanbul’da 29 sığınma evi olmalıydı.
ÖNCEKİ HABER

CHP bölgeye açılabilir mi?

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa