29 Kasım 2009 00:00

Genelkurmay ‘kafes’lemeye bozuldu

GAYRIMÜSLİM vatandaşların hedef alındığı Kafes Operasyonu Eylem Planı’yla ilgili haklarında yakalama kararı çıkarılan iki albay ile bir yarbay, önceki gün “Ergenekon üyeliği”nden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Paylaş

GAYRIMÜSLİM vatandaşların hedef alındığı Kafes Operasyonu Eylem Planı’yla ilgili haklarında yakalama kararı çıkarılan iki albay ile bir yarbay, önceki gün “Ergenekon üyeliği”nden tutuklanarak cezaevine gönderildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan ise tepki gecikmedi. TSK medyayı suçladı.
Soruşturma kapsamında 26 Kasım’da İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında tutuklama kararı çıkarılan Yarbay Halit Özsaran, Albay Mücahit Erakyol ve Albay Levent Gülmen, Merkez Komutanlığı’na ait bir beyaz minibüsle Beşiktaş Adliyesi’ne getirildi. Muvazzaf üç subayın gıyablarındaki tutuklama kararı yüzlerine okunduktan sonra Hasdal Askeri Cezaevi’ne kondu.
HÜCRE LİDERİ İDDİASI
Her üç subayın da adı, Kafes Operasyonu Eylem Planı’nın Deniz Kuvvetleri’ndeki 41 kişilik hücre listesinde geçiyor. Ergenekon savcılarının ele geçirdiği belgelere göre Yarbay Halit Özsaran, Ege Bölge Komutanlığı’ndaki “İkinci Hücre Lideri”, Albay Levent Gülmen ise, aynı komutanlıkta “Birinci Hücre Lideri” konumunda. Albay Mücahit Erakyol ise “Özel Operasyon Gücü Komutanı.”
BEKLENEN AÇIKLAMA!
Tutuklamalara Genelkurmay Başkanlığı’ndan tepki gecikmedi. Kafes Planı’nı haber yapanları suçlu ilan eden Genelkurmay, soruşturmanın 5 Kasım 2009’da başladığını, haberin medyada yer aldığı 19 kasıma kadar 24, bir gün sonra da beş askeri personelin ifade verdiğini açıkladı. Açıklamada medya için “Israrla yargı sürecini etkilemek ve herkesi suçlu ilan eden bir gayret içine girmişlerdir” suçlaması yapıldı.
İSTİHBARAT BİNBAŞISI TUTUKLANDI
Ergenekon soruşturması kapsamında önemli bir tutuklama haberi de Erzincan’dan geldi. Ergenekon soruşturması kapsamında Erzincan Jandarma Komutanlığında görevli İstahbarat Şube Müdürü Nedim E. 25 Kasım günü gözaltına alındı. Erzurum’a getirilen Binbaşı Nedim E. önceki gece yapılan sorgusunun ardından, tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Binbaşı Nedim E. çıkartıldığı mahkemece tutuklanarak Askeri Cezaevine gönderildi. Aynı soruşturma kapsamında 20 Kasım günü de, yine aynı birimde görevli İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin E. ile Başçavuş Orhan O. tutuklanmıştı. (İSTANBUL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Dersim 38 Katliamdır’ mitingi yapılacak

SONRAKİ HABER

62. Grammy Ödülleri sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...