29 Kasım 2009 05:00

Dünya piyasaları altüst oldu

KÖRFEZ ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai, Dubai World ve Nakheel şirketlerinin borcunu gelecek yıl Mayıs sonuna kadar erteleyeceğini ilan etti.

Paylaş

KÖRFEZ ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai, Dubai World ve Nakheel şirketlerinin borcunu gelecek yıl Mayıs sonuna kadar erteleyeceğini ilan etti. Hükümet tarafından Perşembe geç saatlerde yapılan resmi açıklama Kurban bayramı tatiline denk geldiği için Emirlikler’de ve bölge ülkelerde ani reaksiyona sebep olmazken borsaların açık olduğu Asya ve Avrupa ülkelerinde düşüş yaşandı ve altın ve petrol fiyatları geriledi. New York’ta ham petrol fiyatı son altı haftanın en düşük seviyesi olan 72 dolara kadar gerilerken onsu bin 200 dolara yaklaşan altın da yüzde 2 değer kaybederek bin 1165 dolara indi.
Liman işletmecisi DP World ve palmiye şeklindeki adaları inşa eden emlak şirketi Nakheel’i bünyesinde barındıran Dubai World’ün 2008 sonu itibariyle borçlarının 59,3 milyar dolar, malvarlığının ise 99,6 milyar doları bulduğu ve tüm Dubai’nin borcunun ise 80 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra borçların yeniden yapılandırılması için kredi veren kurumlarla yapılacak pazarlıklara DP World’ün dahil edilmeyeceği öğrenildi. Kredi yapılandırılmasına Deloitte adlı danışmanlık firmasının yardımcı olacağı açıklandı.
70’İN ÜZERİNDE KURUMDAN KREDİ
Dubai World’ün Las Vegas’taki gazino şirketi MGM Mirage’dan Londra merkezli Standard Chartered bankasındaki hisselere kadar birçok yatırım için 70’in üzerinde kurumdan kredi aldığı belirtildi. Ertelenmesi istenen borçlar arasında Nakheel emlak firmasına ait 14 Aralık’ta günü dolan 3,52 milyar dolarlık bono da bulunuyor.
İLK RESMİ AÇIKLAMA
Dubai Yüksek Mali Komitesi Başkanı Ahmed Bin Said El Mahdum, resmi haber ajansı WAM’a verdiği demeçte Dubai World’ün borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla holding şirketin uzun vadeli başarısının hedeflendiğini söyledi. Dubai Sivil Havacılık Dairesi ve Emirates Havayolları’nın da başkanlığını yürüten El Mahdum, müdahalelerinin dikkatlice planlandığını, piyasaların nasıl tepki vereceğini bilerek yeniden yapılandırma yoluna gidildiğini ve bu borç yükünü temizlemek için kararlı adım atmak zorunda kaldıklarını ifade etti.
Dubai World’ün Abu Dabi Ticari Bankası’na olan borcunun 1,9 milyar doları bulduğu ve bankanın Dubai World’e Dubai emirliği dışında en büyük krediyi veren kurum olabileceği bildirildi. Yerel medyada çıkan haberlere göre banka yönetim kurulu başkanı Ala Eraykat, iki gündür Dubai World yetkilileri ile görüştüklerini ve kendilerine birçok teminat verilmesinden memnun olduklarını söyledi. Bunun yanısıra First Gulf Bank’in Dubai hükümetine ait şirketlere verdiği kredinin 1,36 milyar doları bulduğu öğrenildi.
Resmi istatistiklere göre Güney Koreli firmaların Dubai World ve Nakheel’de borç ve yatırım olarak Eylül sonu itibariyle 32 milyon doları var. Güney Koreli şirketlerin 88 milyon doları Dubai’de olmak üzere BAE’de 221 milyon dolarlık kredisi bulunuyor.
AVRUPA BANKALARI ALARMDA
Dubai’nin borçlarını geciktireceği kaygısı Avrupa bankalarının hisselerini de vurdu. Haberin yayılmasının ardından bazı Avrupa bankaları son altı ayın en büyük değer kaybını yaşadı. Avrupa’nın en büyük bankası HSBC yüzde 4,8, Royal Bank of Scotland ve ING yüzde 7’nin üstünde ve Lloyds Banking Group yüzde 6 değer kaybetti. Barclays yüzde 8, Standard Chartered ve Deutsche Bank yüzde 6’şar ve BNP Paribas, Credit Suisse ve Societe Generale yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti.
BONO SATIŞI İPTAL
Bu arada Suudi Arabistan destekli Körfez Uluslararası Bankası’nın dolar bonosunu satışa sunmaktan son anda vazgeçtiği öğrenildi. Dubai’nin borçlarını erteleyeceğini ilan etmesinin ardından bankanın Çarşamba günü gerçekleştireceği beş yıllık bono satışını iptal ettiği kaydedildi. (CİHAN)
ÖNCEKİ HABER

KÜLT-ABLASI

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa