30 Kasım 2009 05:00

Görmezden gelinenlerin fotoğrafları ‘Hayatın İçinden’de

TÜLÜN Şaşmaz Üzmez’in “Hayatın İçinden” isimli fotoğraf sergisi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile 4 Aralık 2009 Cuma günü saat 16.00 da Tarihi Havagazı Fabrikası...

Paylaş

TÜLÜN Şaşmaz Üzmez’in “Hayatın İçinden” isimli fotoğraf sergisi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile 4 Aralık 2009 Cuma günü saat 16.00 da Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Sanat Merkezi’nde açılacak.
Belgesel fotoğraf üzerine projeler üreten Tülün Şaşmaz Üzmez, Romanlar’dan sonra objektifini cücelerin yaşamına doğrulttu. Cüceleri belgelerken onların yaşamındaki zorlukları ve dışlanmaları gördü. Ama boyları kısa olanların inanılmaz azmini de. Yoksullukla, geçim derdiyle, kendi kendileriyle barışık hallerini görüntüledi önce, sonra da toplumdan zoraki uzaklıklarını.
Cücelerin gündelik ve sosyal yaşamdan soyutlandığını söyleyen Şaşmaz, “Bu insanların bir özrü yok, onlar da sizin benim gibi işsizlik ile boğuşuyor, gelecek kaygısı taşıyor, evini nasıl geçindireceğini düşünüyor. Dünya Engelliler Günü kapsamında izleyicilerle buluşacak sergim, toplumda göz ardı edilen ve çoğu zaman görmezden gelinen cücelerin sorunlarına ışık tutacağına inanıyorum” diye konuştu. 10 Aralık 2009 tarihine kadar açık kalacak sergide siyah-beyaz 40 fotoğraf yer alacak.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Gaz kardeşleri!

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa