30 Kasım 2009 00:00

İsviçre’de minare referandumu

İSVİÇRELİLER dün, “Minareler yasaklansın mı?” sorusunu yanıtlamak için sandık başına gitti. İsviçre Devlet Başkanı referandum öncesinde minarelere destek verdi, ezan okunmasına karşı çıktı.

Paylaş

İSVİÇRELİLER dün, “Minareler yasaklansın mı?” sorusunu yanıtlamak için sandık başına gitti. İsviçre Devlet Başkanı referandum öncesinde minarelere destek verdi, ezan okunmasına karşı çıktı.
İsviçre’nin 8 milyona yaklaşan nüfusunun yüzde 4’ü Müslüman. Ülkede yaşayan 300 bin civarında Müslüman’ın ibadet edebileceği 160’a yakın cami ve mescit var. Ancak bunların çoğu, Avrupa genelindeki birçok cami ve mescit gibi, apartmanların bir bölümünde kurulmuş mütevazı yapılar. Minaresi olan cami sayısı ise sadece 4. Zürih, Cenevre, Winterthur ve Wangen şehirlerindeki bu dört caminin minareleri, bugün tüm İsviçre’nin referanduma gitmesine yol açacak bir tartışmanın fitilini ateşledi.
İsviçre Halk Partisi (SVP) ve Federal Demokratik Birliği (EDU), bu minarelerin İslam’ın güç gösterisi olduğunu öne sürdüler ve “İslam’ın sinsice ülkeye yayılmasını önlemek” için bu konuda bir referanduma gidilmesini önerdiler.
Referandum öncesinde konuşan İsviçre Türk Toplumu Başkanı Dr. Kahraman Tunaboylu’ya göre, İsviçre’de Müslüman nüfusunun artış göstermesi ve minare inşaatı için başvuruların artması da bu partileri tetikledi. İsviçre direkt demokrasiyi hala uyguluyor olması ile tanınıyor. Yani aklınıza bir soru geldiğinde ve 100 bin imza topladığınızda, tüm ülkenin bir konuda referanduma gitmesini sağlayabiliyorsunuz. SVP ve EDU da 300 bin imza toplayarak, “Minare inşaatları yasaklansın mı, yasaklanmasın mı?” sorusunu referanduma götürdü. Eğer referandumdan “minareler yasaklansın” sonucu çıkarsa, bu ifade kanunlaşarak anayasaya girecek.
(Zürih/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rusya’daki tren kazasına bomba yol açtı

SONRAKİ HABER

İran'da 4.3 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...