30 Kasım 2009 00:00

Rusya’daki tren kazasına bomba yol açtı

RUSYA’da bir ekspress trende yaşanan kazanın nedeninin bomba patlaması olduğu açıklandı.

Paylaş

RUSYA’da bir ekspress trende yaşanan kazanın nedeninin bomba patlaması olduğu açıklandı.
Rusya iç istihbarat servisi FSB’nin Başkanı Aleksandır Bortnikov, Moskova-St.Petersburg yolcu treninin raydan çıkmasına bir bombanın yol açtığını söyledi.
Rus haber ajanslarına göre Bortnikov, Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev ile yaptığı görüşmede olaya, 7 kilogram TNT’nin patlayıcı gücüne eşit bir bombanın yol açtığını belirtti.
Moskova-Saint Petersburg seferini yapan yolcu treninin raydan çıkması sonucu en az 26 kişinin öldüğü bildiriliyor. Bazı haberlerde ölü sayısı 39’a kadar çıkıyor. Hastaneye kaldırılanların sayısı ise 90’ın üzerinde.
Kaza sırasında trende 650 kişi vardı.
Rusya Demiryolları sözcüsü, kazanın hemen ardından yaptığı açıklamada, ‘“Nevski Express” adlı trenin 4 vagonunun Rusya’nın Novgorod bölgesinde raydan çıktığını ve kazada yaralananlar olduğunu söylemişti.
Olayla ilişkili olarak terör saldırısı soruşturması başlatıldı. 2007 yılında aynı hatta bir bomba patlaması sonucu raydan çıkan trende 30 civarında kişi ölmüştü.
Bu olayda, Çeçen isyancılarla ilişkisi olduğu düşünülen iki kişi, rayların yanına bomba yerleştirmekten suçlanmıştı. Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, “Can kayıpları ve yaralılardan dolayı derin üzüntü” duyduklarını açıkladı.
(DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

DSHP ile DSP kapışıyor: O benim kuşum!

SONRAKİ HABER

Eczacılardan Rekabet Kurumuna yanıt: Fiyatları bakanlık belirliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa