30 Kasım 2009 05:00

Ergenekon bağları ve ‘derin Mehmet!’

13 yıldır kayıp olan Mehmet Özbay, Tuncay Güney’in konuşmaya başlamasının ardından yeniden gündeme geldi. Ancak Özbay’ın derin devlet ve çete ilişkileri Çatlı’ya kimliğini vermesiyle sınırlı değil.

Paylaş

13 yıldır kayıp olan Mehmet Özbay, Tuncay Güney’in konuşmaya başlamasının ardından yeniden gündeme geldi. Ancak Özbay’ın derin devlet ve çete ilişkileri Çatlı’ya kimliğini vermesiyle sınırlı değil. Susurlukçu Sedat Bucak’tan, Ergenekoncu Veli Küçük’e, Drej Ali’ye kadar pek çok isimle adı geçiyor.
Hürriyet gazetesi muhabiri Tolga Tanış’ın haberine göre; Tuncay Güney 2001’de Türkiye’den apar topar kaçırılıp New York’a gönderildiğinde onu Amerika’da karşılayan adam Mehmet Özbay “Güney’i New York’ta siz mi kolladınız” sorusuna şu yanıtı veriyor: “Bana Tuncay Güney’i Drej Ali gönderdi. Benim çok iyi arkadaşımdır Drej Ali (Ergenekon Sanığı Ali Yasak). The Marmara Manhattan’da kiralık bir dairem vardı. Onun yanında bir oda tuttum ben de buna. Marmara’daki odanın parasını ödedim. 2-3 bin dolar da cebine koydum. Benim Londra’ya gitmem lazım, dedim”
DOSTLUKMUŞ!
Bugün Mehmet Özbay meselesindeki en önemli soru, Özbay’ın kurduğu ilişkilerde üstlendiği rol. Ergenekon’da yargılanan, çoğu Susurluk’ta hüküm giymiş kişilerle yakınlaşmasının hukuki çerçevesi. Mehmet Özbay, ‘şans eseri’ hep çetecilerle dostluk kuran sıradan bir Urfalı mı? Yoksa çetenin lojistikçisi mi? Kendisi buna ‘dostluk’ diyor. Abdullah Çatlı’yla çok iyi arkadaş olduklarını söyleyen aynı sözleri Drej Ali’yle ilgili de sarf ediyor.
İSTEDİ, KİMLİĞİMİ VERDİM
‘Çatlı’ya niye kimliğinizi verdiniz’ sorusuna ise söyle cevap verdi: “Ben de ülkücüydüm, o da ülkücüydü. O Ülkücü Gençlik Derneği’nin ikinci başkanıydı. O istedi benden kimliği. ‘Devlet bunu uygun görüyor’, dedi.” Sadece kimlik meselesi olsa, durum Özbay’ın FBI’ya söylediği gibi bir gençlik hatası olabilir belki de. Ancak iş, sadece kimlik vermekle bitmiyor. Daha 8 yıl öncesine kadar Drej Ali, New York’a çetenin adamı Tuncay Güney’i yolluyor. Özbay onun Amerika’daki ihtiyaçlarını karşılıyor. Ya da yine Drej Ali ‘bilinmeyen’ bir sebeple Amerika’ya geliyor. Uzun süre Mehmet Özbay’da kalıyor.
SEDAT BUCAK, VELİ KÜÇÜK
Sedat Bucak hasta bir yakını için geliyor Atlanta’ya. Özbay ilgileniyor. Veli Küçük’ün kızı Türkiye’de kalacak bir ev arıyor. Mehmet Özbay’ın evini buluyor. Sami Hoştan’la görüşüyor. Drej Ali ile devamlı konuşuyor... (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

EVRİM/DEVRİM

SONRAKİ HABER

Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Club Brugge karşısında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa