30 Kasım 2009 00:00

Nurettin Özgenç: Kobiler krediye hasretmiş

KÜÇÜK ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, KOSGEB aracılığıyla esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ'lere yönelik başlatılan "2.5 Milyar TL'lik Yeni Destek Kredisi'ne" 100 binin üzerinde...

Paylaş

KÜÇÜK ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, KOSGEB aracılığıyla esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ'lere yönelik başlatılan "2.5 Milyar TL'lik Yeni Destek Kredisi'ne" 100 binin üzerinde işletmenin başvuruda bulunmasının KOBİ'lerin krediye hasret olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.
KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç yaptığı açıklamada, "KOBİ'lere tahsis edilen 2.5 milyar liralık hacmin 21 günde aşılması, KOSGEB'in işletmelere sunduğu kolaylığın neticesi olarak ve kendileri ile yakından ilgilenen bir kurumun varlığını yeni yeni tanımalarındandır. Şöyle ki, KOSGEB gerçek manasıyla ancak KOBİ'lere destek olabilmektedir" dedi.
Geçmiş yıllardaki yapısıyla sadece imalatçı ve ihracatçılara yönelik çalışmalar yapan KOSGEB'in kanunda yapılan değişiklikle imalatçı-satıcı ayrımını ortadan kaldırarak uygun kredi destekleri vermeye başladığını anımsatan Özgenç, 2.5 Milyar TL'lik Yeni Destek Kredisi'ne 100 binin üzerinde işletmenin başvuruda bulunmasının KOBİ'lerin krediye hasret olduğunun göstergesi olduğunu kaydetti. Özgenç, şöyle devam etti: "Yoğun talepler nedeniyle, asil listede yer alıp da herhangi bir nedenle krediye hak kazanamayan ya da krediyi kullanmayan işletmelerin yerine 15 bin adet yedek başvuru alınması azdır artırılmalıdır. Çünkü piyasaların çok durgun olmasından dolayı yeterli alışveriş olmamasından ötürü dönüşemeyen esnaf ve sanatkarın bu tür desteklere önemli oranda ihtiyacı olduğundan yedek başvuru sayısı en az 50 bin olmalıdır. KOSGEB kanunundaki değişikliğin ardından yapılan başvuruların rekor seviyeye ulaşması haklı taleplerimizin belirtisidir."(ANKA)
ÖNCEKİ HABER

İşçinin adını anan yok

SONRAKİ HABER

Cargill işçileri direnişlerini İstanbul'a taşıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa