30 Kasım 2009 00:00

Uzer işçisinden Başbakan’a mektup

TÜRK Metal Kocaeli Şubesi’nde bayramın ikinci günü, sendikaya üye oldukları için işten atılan Uzer Makine işçilerinin bayramlaşması vardı.

Paylaş

TÜRK Metal Kocaeli Şubesi’nde bayramın ikinci günü, sendikaya üye oldukları için işten atılan Uzer Makine işçilerinin bayramlaşması vardı. Şube Başkanı Yakup Yıldız’ın işçilerin Başbakan’a göndermek için hazırladıkları mektubu, basına duyurduğu bayramlaşmaya Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Güner Kizir’de katıldı.
Yıldız, burada yaptığı konuşmada işçilerin bayramını kutladı. İşçiler adına Yıldız’ın okuduğu mektupta, sendikaya üye oldukları için 65 işçinin işten atıldıkları ve 4 adet ikramiye ödemelerinin 2’ye, yüzde 100 olan fazla mesai ücretlerinin de yüzde 50’ye düşürülmesi, sosyal yardımlaşmaların yüzde 50 oranında azaltılması gibi uygulamaların yapıldığı belirtildi. Mektupta, “13-14 ekim tarihlerinde işverenimizin sendika üyeliğimizi öğrenmesiyle birlikte kendimizi kapı önünde bulduk. İşveren bizlerden sendikadan istifa edin sizleri işe alayım diyerek açıkça işyerinde sendika istemediğini ifade etmekte, bu yolla yaklaşık 30 arkadaşımızın noter istifa ücretini kendisi ödeyerek sendikadan istifa ettirip, alt işveren kadrosunda çalıştırarak bizlerin birliğini bozma eğiliminde olduğunu belirtmek isteriz” ifadelerinin yer aldığını dile getiren Yıldız, işçilerin üye oldukları, bağlı bulundukları partilerde, durumlarını anlatmalarını, yardım istemelerini ve yanlarında yer almayanları eleştirmelerini istedi.
46 günlük direnişlerinde yanlarında yer alan Emek Partisi ve Hayat Televizyonu’na teşekkür eden Yıldız, “Her fırsatta bizimle birlikteler, Hayat Televizyonu var, buralara kadar taşıyan, çalışanların sorunuyla ilgili bu kadar samimi ve içtenlikle hareket eden bir yapıya sahipler” dedi.
EMEP İl Başkanı Güner Kizir ise işçilerin bayramını kutlarken “Bir Başbakan düşünün ki haktan hukuktan bahsedecek, bir başbakan düşününüz ki Kocaeli gibi bir işçi emekçi kentinde bu kadar milletvekiline sahip olacak, fakat bu kadar mağdur ve mazlum insanların sesini duymazlıktan gelecek. İşte bu bizim Başbakan bu ülkenin başbakanı” diye konuştu. İşçilerden yana söylemlerde bulunup, işçilerin sendikalaşmasını engelleyen anlayışın samimi olmadığını belirten Kizir, 7 yıldır AKP’nin hep işçiler aleyhine yasalar hazırladığını ifade etti. (Kocaeli/EVRENSEL)
Murat Güngör/Rıdvan İşsiz
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kışlada şüpheli ölüm

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...