30 Kasım 2009 00:00

Sarandon’dan kadınlar için çağrı

ULUSLARARASI insan hakları örgütü WITNESS bünyesinde dünya kadın haklarına yönelik uzun soluklu mücadelesi ile tanınan Sinema Oyuncusu Susan Sarandon, kadınlara “sessiz kalmayın” çağrısı yaptı.

Paylaş

ULUSLARARASI insan hakları örgütü WITNESS bünyesinde dünya kadın haklarına yönelik uzun soluklu mücadelesi ile tanınan Sinema Oyuncusu Susan Sarandon, kadınlara “sessiz kalmayın” çağrısı yaptı. Sarandon, her kadının, yaşadığı her alanda ve ülkede cezalandırma korkusu olmadan politik alana serbestçe katılma hakkı olması gerektiğini belirtti.
Tüm dünyada savaşın nesnesi haline getirilen ve cinsel şiddet uygulanarak savaşın yıkıcılığından ve vahşetinden en üst düzeylerde etkilenen kadınların sorunlarına dikkat çekmek için Amerikalı Kadın Oyuncu Susan Sarandon, her tür baskıya karşı kadınların sessiz kalmamaları çağrısını yaptı. WITNESS web sitesinde yayınlanan ve tüm basın organlarına dağıtılan çağrıda kadına yönelik şiddetin her alanda, ortamda ve ülkede ortaya çıktığına değinen Sarandon, olayın vahametini anlatmak için Zimbabwe’de yaşanan bir olayı aktardı. Kadınların her ortamda ve ülkede politik alanda kendilerini var etmeleri için fırsatlara sahip olması gerektiğini vurgulayan Sarandon, bu alanda yer alan kadınlara yönelik cinsel şiddetin özellikle deşifre edilmesi ve tüm kadınlarca paylaşılması gerektiğine de dikkat çekti.
ASKER TECAVÜZ ETTİ
Susan Sarandon çağrısında Zimbabwe’de Demokratik Değişim Hareketi (MDC) gençlik örgütü sekreteri ve iki çocuk annesi Memory Shirinorira’nın 11 Haziran 2008 tarihinde işyerinden alınarak askeri üsse getirildiği, işkence edilerek daha sonra da devlet destekli milisler tarafından tecavüz edildiğini hatırlattı. Politik konumundan dolayı Shirinorira’nın tartışmalı seçimlerin hemen ardından tutuklandığına da dikkat çeken Sarandon, şu an HIV pozitif olan Shrinorira’nın kendisini hedef haline getiren saldırganlarca, çocuklarının da hedef olarak saldırıya uğrayabileceği kaygısını da dile getirdi. Sesini yükseltmenin risklerine karşın Memory Shrinorira’nın hikayesini herkese anlatmaya gönüllü olduğunu belirten Sarandon, Memory’nin “Bunu diğer kadınların aynı tehdit ve karşı saldırıya, tecavüze maruz kalmaması için yapmak zorundayım” dediğini de iletti.
SESSİZ KALMAYIN
Bir video ile başına gelenleri anlatan Memory, videonun tüm dünyada izlenmesini istiyor. Susan Sarandon, Memory Shirinorira ve mücadelesi için şunları söylüyor: “Bir kadın ve anne olarak tüm dünyada kadın olmaktan dolayı acı çeken, ayrımcılık ve şiddetle karşılaşan kadınlar için hep kaygı duydum Fakat Memory gibi hikayesini açıkça anlatmak, paylaşmak isteyen cesur kadınlar bana umut aşılıyorlar. Sizde bu umudun arkasından gelin ve Memory’nin şahsında Zimbabwe’deki kadınların daha güvenli bir hayat talebi için bana katılın.”(İstanbul/DİHA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Iğdırlılar allaha emanet!

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...