01 Aralık 2009 05:00

Emekli oldu borçlu çıktı

MEHMET Cüneyt Yıldız emekli olduktan sonra ödeyemeyeceği bir borcun altında kaldı. Emekli edildikten 7 yıl sonra 3 ay eksiğinin olduğu anlaşılan Yıldız’dan şimdiye kadar aldığı emekli maaşları geri istendi.

Paylaş

MEHMET Cüneyt Yıldız emekli olduktan sonra ödeyemeyeceği bir borcun altında kaldı. Emekli edildikten 7 yıl sonra 3 ay eksiğinin olduğu anlaşılan Yıldız’dan şimdiye kadar aldığı emekli maaşları geri istendi.
“Evimi satsam bu parayı ödeyemem” diyen Yıldız, ilgililere ve sorunu çözmek için yasal düzenleme yapmayan siyasilere tepkili.
Yıldız gibi yüzlerce emekli benzer sorunları yaşıyor. İkramiyeyle ev alan, ödenen maaşla da hayatını idame ettirmeye çalışan emekliler evlerine gönderilen “Siz yanlışlıkla emekli etmişiz. Verdiğimiz paraları faiziyle birlikte geri ödeyeceksiniz” yazısıyla şoke oluyor.
Mahkemelere koşan emeklilerin büyük bölümü, kanundaki boşluk sebebiyle davaları kaybediyor.
Mehmet Cüneyt Yıldız, 1977 yılında Diyarbakır Eğitim Enstitüsü’nü bitirdikten sonra aynı yıl Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Çermik Lisesi’nde öğretmenliğe başladı. 1989 yılına kadar bu şehirde öğretmenlik yapan Yıldız, görevinden ayrılıp ticarete atıldı. 1998’e kadar Diyarbakır’da tekstil sektöründe faaliyet gösteren Yıldız, bu tarihte Bursa’ya göçüp burada çalışmaya devam etti. Aralık 2002’de Bağ-Kur’dan emekli olan Cüneyt Yıldız, 22 Ekim 2009’de Bursa İl Müdürlüğü’nden gönderilen yazıyla şoke oldu: “En kısa zamanda müdürlüğümüze gelmeniz rica olunur, aksi takdirde maaşınız iptal edilecektir.”
FAİZİYLE GERİ İSTİYORLAR
Yazıyla birlikte Bağ-Kur Müdürlüğü’ne giden Yıldız’a görevliler şunu söyledi: “Emekli olmak için gerekli olan gününüz dolmamış görünüyor. Emekli sandığından gelen yazıya göre hizmetiniz 3 ay eksik görünüyor. Emekli sandığı problemini çözemezseniz bundan dolayı maaşınız kesilerek ilgili işlemler yapılacak. Ayrıca bu 7 yıllık emeklilik süresinde size ödenen emekli maaşı faizi ile birlikte geri alınacaktır. Bu işlemler resmi yazı ile devam edecektir.”
Önce Emekli Sandığı İl Müdürlüğü’ne, ardından da Ankara’ya giden Mehmet Cüneyt Yıldız’ın, “Şu anda bizim personelimiz olmadığınız ve son işlem Bağ-Kur tarafından yapıldığı için yaşadığınız sıkıntı ancak o kurum tarafından giderilebilir” açıklamasıyla eli kolu bağlandı. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne yaşadığı sıkıntının giderilmesi için dilekçe veren Yıldız, şimdi iki kurum arasındaki uyuşmazlığın çözülmesini bekliyor.
MAĞDURİYETİ GİDERİN
Problemin yasalardan kaynaklandığına dikkat çeken Mehmet Cüneyt Yıldız, “Memurlar arasında yapılan yazışmalardaki yanlışlığın zararını biz çekiyoruz. Ben kendim mi emekli oldum, birilerinin yaptığı yanlıştan dolayı ben neden mağdur oluyorum?” diye sordu. Sorunun giderilmemesi halinde kendisine çıkarılacak faturayı evini satsa dahi ödeyemeyeceğini ifade eden Yıldız, maaşının kesilmesi halinde adalete sığınacağını aktardı.
Yanlışlığın giderilmesi için kendisine uzanacak yardım eli bekleyen Yıldız, başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Başbakan, TBMM Başkanı ve Çalışma Bakanı’na da mektup göndererek mağduriyetinin giderilmesini istedi. (BURSA)
ÖNCEKİ HABER

HAK-İŞ’TEN ILO’YA MEKTUP

SONRAKİ HABER

Ürdün’de grev hükümete geri adım attırdı: Sendika ile masaya oturmaya hazırız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa