01 Aralık 2009 00:00

HAK-İŞ’TEN ILO’YA MEKTUP

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ILO Genel Müdürü Juan Somavıa’ya mektup yazarak, Sosyal Koruma ile Memurların Sendikal Hakları konularında iki yeni sözleşme oluşturulması için öneride bulundu.

Paylaş

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ILO Genel Müdürü Juan Somavıa’ya mektup yazarak, Sosyal Koruma ile Memurların Sendikal Hakları konularında iki yeni sözleşme oluşturulması için öneride bulundu.
Hak-İş’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, “Sosyal Koruma ve Memurların Sendikal Hakları için Düzenli Gelir Desteği Sistemi ve Memur Sendikacılığı gibi iki ana konuda ILO’dan sözleşme oluşturma beklentileri” olduğunu yazdığı mektupta ifade eden Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, şu görüşlere yer verdi: “ILO’dan Sosyal Koruma çerçevesinde Düzenli Gelir Desteği Sisteminin oluşturulması için bir sözleşme geliştirmesini istiyoruz. ILO’nun ‘Herkes için sosyal güvenlik’ konusuna büyük önem verdiğini biliyoruz.
Düzgün İş ve Milenyum Kalkınma Hedefleri, herkese minimum yaşam standardı temin edilmesi ve sağlanabilmesi için, Düzenli Gelir Desteği Sistemi temel ve vazgeçilmez bir araç olma özelliğini taşımaktadır. Bu tür bir sistem gelişmiş ülkelerde öteden beri uygulanmaktadır.
Ülkelerimizin bu tür sistemi kurmasına büyük ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu sistem, yoksulluğun kökünü kazımak suretiyle Milenyum Kalkınma Hedeflerinin sağlanması açısından önemli ve etkin bir araç olacaktır. Memurların sendikal hakları konusu genellikle ilerleme sağlanamayan derin ve yaygın bir tartışma konusudur.
ILO’nun memurların sendikal hakları konusunda 151 sayılı sözleşmesi olduğunu biliyoruz. Ancak bu sözleşme, memurların sadece örgütlenmesine ilişkin hakları belirten sınırlı bir sözleşmedir. Bu sözleşmede memurların toplusözleşme ve grev haklarına değinilmemektedir.
Öte yandan 87 ve 98 sayılı sözleşmeler sadece ‘işçiler’ ifadesini kullanmakta ‘memur’ ya da ‘çalışanlar’ ifadelerini kullanmamaktadır. Şüphesiz, bu iki sözleşme ülkelerimizde bu konulardaki politikalar hususunda ilerleme sağlamamız yönünde bizlere yardımcı olacak güçlü araçlar olacaktır.”
(ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Engellerine rağmen yürüyor

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...