01 Aralık 2009 00:00

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı ürünler arıları öldürüyor

ARICILAR geçtiğimiz yıllarda yaşanan yoğun arı ölümlerinin arkasında GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) ürünler olduğunu ileri sürüyor.

Paylaş

ARICILAR geçtiğimiz yıllarda yaşanan yoğun arı ölümlerinin arkasında GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) ürünler olduğunu ileri sürüyor. Adana Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Turan Otlu, GDO'lu ürünlerin ekildiği yerlerden beslenen arıların bal verimlerinin azaldığını ve kışın telef olduğunu söyledi.
Otlu, özellikle GDO'lu bitkilerin yaygın olduğu düşünülen GAP'ta arı kayıplarıyla karşılaşıldığını belirtti. 2006 yılından itibaren söz konusu sıkıntının baş gösterdiğini ifade eden Otlu, Hacettepe Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın bu tezlerini desteklediğini kaydetti. GDO'lu ürünlerin arının yeterli bal ve döllenme sağlayamadığına dikkat çeken Otlu, bilim adamlarının da sözü edilen 'katkı maddelerinin' arının ömrünü kısalttığı yönünde bilgi verdiğini dile getirdi. Bu konuyla ilgili ellerinde bilimsel bir tespit olmadığını, ancak bütün belirtilerin bu yönde olduğunu vurgulayan Otlu, “Tarım ilaçlarından olduğunu öne sürenler oluyor ancak biz bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Çünkü tarımın olduğu bütün doğal alanlarda, mutlaka zararlılara karşı tarımsal ilaçlar kullanılıyor. Fakat bugüne kadar bu bölgelere giden arıcılarımızın herhangi bir şikayet olmadı. Fakat özellikle GAP bölgesine giden tüm arıcılarımızın ortak bir şikayeti oldu. O da arıların verimsiz olması ve çabuk ölmesi. Biz de kendi imkanlarımızla bazı araştırmalar yaptık ve bu bölgelerde Türkiye'ye girişi serbest olan GDO'lu ürünler ekildiğini gördük. Bu ölümlerin de bu ürünlerle beslenen arılarda meydana geldiğini tespit ettik” ifadelerini kullandı. (ADANA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Baz istasyonları yaşamı tehdit ediyor

SONRAKİ HABER

3'üncü köprüden geçmeyen araçlar için halkın cebinden 1,6 milyar lira daha çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa