01 Aralık 2009 00:00

Baz istasyonları yaşamı tehdit ediyor

Ülkenin dört bir tarafında mantar gibi biten baz istasyonları halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Paylaş

Ülkenin dört bir tarafında mantar gibi biten baz istasyonları halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Alınan mahkeme kararlarına, baz istasyonlarının bir çok hastalığa neden olduğunun kanıtlanmasına rağmen baz istasyonlarının sayısı her geçen gün artıyor. İşin en vahim yanı ise baz istasyonlarının polis zoruyla hastane önü, okul yanı denmeden dikiliyor olması.
Elazığ da dört bir tarafı baz istasyonlarıyla doldurulan kentlerden biri. Kentin hemen her cadde ve sokağında baz istasyonlarını görmek mümkün. Hastane çatılarında, okul önlerinde, camii minarelerinde, belediyelere ait alanlarda onlarca baz istasyonu bulunuyor. Okul ve hastanelerin yoğun olduğu Yunus Emre Bulvarı’nda kurulan baz istasyonlarından mağdur olan vatandaşlar duruma oldukça tepkili.
NE OKUL DİNLİYORLAR NE DE HASTANE
Yunus Emre Bulvarı’ndaki kavşakta bulunan baz istasyonnunun 20 metre ilerisinde Harput Devlet Hastanesi bulunuyor, yine Medical Park Hospital adlı hastane de kavşaktaki baz istasyonunun 50 metre yakınında. Karşı kaldırımda ise Cüzzam Hastanesi, Sağlık Meslek Lisesi, Fatih Mehmet İlköğretim Okulu, 100. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi bulunuyor. Binlerce çocuk ve hastanın bulunduğu bu alanda kurulan baz istasyonuna herkes tepkili, ama geçen hafta Fevzi Çakmak Mahallesi’nde baz istasyonlarına karşı çıkan vatandaşlara polisin müdahale etmesi ve göz altıların yaşanması vatandaşları tedirgin ediyor. Öyle ki görüştüğümüz kişiler isimlerini vermekten dahi çekiniyorlar.
BAZ İSTASYONU İS-TE-Mİ-YO-RUZ
Civarda esnaflık yapan ve adının Erkan olduğunu söyleyen bir genç, baz istasyonu kurulduğunda karşı çıktıklarını, imza toplayıp, ilgili kurumlara dilekçe verdiklerini söyledi. Yetkililerin ilgisiz kaldığını belirten Erkan, belediye dahil her kurumun okul ve hastanelerin yoğun olduğu bu meydana baz istasyonu kurulmasında ‘bir sakınca görülmediği’ , ‘uygundur’ yönlü cevaplar verdiklerini dile getirdi. Sohbete katılan bir kadın “Çocuklarımız, hastalarımız var. Şirketler kâr etsinler diye sağlığımız hiçe sayılıyor” sözleriyle tepki gösteriyor duruma. Sokakta karşılaştığımız hemen herkes adını vermemek kaydıyla şu kelimeyi vurgulayarak tekrar ediyor ‘is-te-mi-yo-ruz’.
YAŞAM HAKKINA POLİS SALDIRISI
Yunus Emre Bulvarı’nın ortasında bulunan baz istasyonu geçen hafta olaylı bir şekilde kuruldu. Burada halk baz istasyonu kadar polisin provokatif tutumunu tartışıyor. Burası kahve ve dükkanların yoğun olduğu bir yer. Olayların başından sonuna şahidi olan Haydar Taş adlı esnaf ‘Halka zararlı bir şey bir kere, burada aileler yaşıyor. Sağlığımızı hiçe sayıyorlar’ diyor. Geçen haftaki olaylar hakkında da ‘Bu mesele neredeyse bir buçuk aydır sürüyordu. Dilekçeler verdik, dava açtık olmadı. En son geçen hafta kepçeyle, polisle geldiler. Esnaf ve mahallenin yetişkinleri olarak kepçenin önünde durduk. Ama polis gazla, copla bizi geriye sürdü. Tekrar toplanıp karşı koymak istedik ama daha sert müdahale ettiler. Burada 70- 80 yaşındaki ihtiyarlarımızın yüzüne gaz sıktılar. Yere yatırıp copladılar. Mahallenin gençleri de yaşananlara dayanamayıp müdahale edince saatlerce çatışma yaşandı” sözleriyle o gün yaşananları ve polisin ‘Sağlığımız için baz istasyonu istemiyoruz’ diyen vatandaşlara reva gördüğü vahşeti dile getiriyor.
ŞİRKETLER İÇİN SAĞLIK DEĞİL PARA ÖNEMLİ
Emekli Öğretmen Murtaza Günbay ise trafoya dikilen baz istasyonunun gece dikildiğini belirterek, “Elazığ’da baz istasyonlarının kurulması için daha uygun yerler var. Dört bir yanımız dağ, tepe. Gidip oralara yapsınlar” diyerek tepkisini dile getirdi. “Ama GSM şirketleri maliyeti düşürmek için mahalle aralarını tercih ediyorlar” diyen Günbay, “Çünkü şehir dışında yapacakları baz istasyonları daha güçlü olmak zorunda. Bu da şirketlerin maliyetlerini arttırıyor. Para harcamak yerine bizlerin sağlığını tehlikeye atmayı tercih ediyorlar” sözleriyle şirketlerin kâr hırsının ne boyutlarda olduğunu tüm çıplaklığıyla dile getiriyor.
SAĞLIĞIMIZ İÇİN BİRLEŞMELİYİZ
Murat Korkmaz adlı genç ise “Elazığ’ın her tarafında bu baz istasyonlarından var. Ne ibadethane biliyorlar ne hastane ne de ev” sözleriyle durumun baz istasyonlarının ne kadar yaygın olduğuna dikkat çekiyor. “Bu baz istasyonlarının belediyeden, valilikten bağımsız kurulmadığını düşünüyorum. Uygun kira bedeli ile çok rahat kuruyorlar” sözleriyle de yetkililerin sorumluluğuna vurgu yapan Murat Korkmaz, “Bu istasyonlar kuruldukları her yerde halkın sağlığını tehdit ediyor” diye konuştu. Baz istasyonlarına karşı nasıl bir mücadele verilmesi gerektiğine de değinen Murat Korkmaz, “Ama tepkiler baz istasyonu hangi sokakta kurulduysa o sokakla sınırlı kalıyor. Halk sağlığına karşı saldırı anlamına gelen bu uygulamalara karşı tepkilerin birleştirilmesi gerekiyor. En azından şimdilik Yunus Emre Bulvarı üzerinde bulunan baz istasyonu mağdurları olarak bizler belediyeden, valilikten bunların kaldırılmasını talep eden çalışmalar içine girmeliyiz” diyor.
ÖNCEKİ HABER

Barajı yapan şirket belgesele sponsor olursa...

SONRAKİ HABER

Un çuvalı taşıyan Suriyeli elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa