01 Aralık 2009 05:00

Barajı yapan şirket belgesele sponsor olursa...

TRT 2’de Halfeti’den Hasankeyf’e kadar olan bölgeyi ve burada yapılacak barajları konu alan ‘Sudaki Umut’ adlı bir belgesel yayınlanıyor.

Paylaş

TRT 2’de Halfeti’den Hasankeyf’e kadar olan bölgeyi ve burada yapılacak barajları konu alan ‘Sudaki Umut’ adlı bir belgesel yayınlanıyor. Her hafta ekrana gelen belgeselde, Birecik Barajı’nın Halfeti’ye ve Ilısu Barajı’nın Hasankeyf’e ‘faydaları’ anlatılıyor. Baraj yapımı nedeniyle Halfetililerin ne kadar mutlu olduğu ve ne kadar güzel bir hayata kavuştukları propagandası yapılan belgeselde sular altında kalacak olan tarihten hiç söz edilmezken, belgeselin sponsorunun baraj inşaatını yapacak olan Nurol- Cengiz İnşaat Şirketi olması belgeselle amaçlananın ne olduğuna dair ip ucu sunuyor.
MEĞER HERKES BARAJDAN YANAYMIŞ!
Kerime Şenyücel’in yönettiği belgeselde Halfetililerle röportajlar yer alıyor. RöportajlarI yapan kişi “Evleriniz 800 metrekare değil mi?”, “Güneş enerjisi var herhalde, sıcak suyunuz?” gibi sorular soruyor ve artık hayatın çok daha güzel olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Halfetililerin baraj yapımından çok memnun olduğu izlenimi verilmeye çalışılıyor. Belgesele tepki gösteren bir çok doğa derneği yöre halkının yüzde 99’unun barajlara karşı çıktığını, sadece inşaat şirketlerinin işe aldığı bazı kişilerin barajları savunduğunu belirtiyorlar.
SİLAH ŞİRKETİNE BARIŞ FİLMİ YAPTIRMAK GİBİ
Belgesel biterken ekrana yansıyan ‘Nurol-Cengiz İnşaat sundu’ yazısı ise her şeyi bütün açıklığıyla gösteriyor. Adı geçen şirket baraj yapımını üstlenen firma. Belgeselin yönetmeni Kerime Şenyücel, “Proje benim özgün önerimdir. Sponsor arayışım sonucunda Nurol-Cengiz devreye girdi” dese de gerçekler bu kadar masum değil. Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, belgeseli yorumlarken, “Bunun silah üreten bir şirkete barış film çektirmekten farkı yok. Nurol ve Cengiz İnşaatlar Türkiye’deki barajların yapımında görev alan en büyük inşaat firmaları arasında. Ayrıca Hasankeyf konsorsiyumunun da Türkiye katılımcıları” sözleriyle belgeselin kime ve neye hizmet ettiğini ortaya koyuyor. Ayrıca bir çok doğa ve tarih harikasını sular altında bırakacak olan barajlara karşı mücadele eden bir çok kurum da belgeselle yöre halkının tamamının barajlardan yana olduğu izlenimi verilmesine tepkili. (Ş.URFA)
ÖNCEKİ HABER

Bir toplu mezar da Gürpınar’da

SONRAKİ HABER

İstanbul'da AKP önünde eylem yapması engellenen anne: Nereye gidelim?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa