01 Aralık 2009 00:00

Bir toplu mezar da Gürpınar’da

VAN’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca (Dim) köyünde toplu bir mezar ortaya çıktı.

Paylaş

VAN’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca (Dim) köyünde toplu bir mezar ortaya çıktı. Köylüler toplu mezarın 1994 yılında Çiyareş Bölgesi’nde yaşanan bir çatışmada yaşamını yitiren biri kadın 42 PKK’liye ait olduğunu belirtti.
Görgü tanıkları, çatışmanın iki gün sürdüğünü ve operasyonun Hakkari, Van, Şırnak ve Diyarbakır’dan gelen binlerce asker tarafından iki kobra tipi helikopter desteği, çevre il ve ilçelerden de çok sayıda korucunun katılımıyla yapıldığını belirttiler. Cenazelerin iki gün boyunca çatışma alanında bırakıldığını ifade eden görgü tanıkları, cenazelerin daha sonra at, katır ve arabaların arkasına bağlanıp sürüklenerek, Tüzek köyüne götürüldüğünü iddia ettiler. Görgü tanıkları, cenazelerin daha sonra köy mezarlığının alt kısmında kepçeyle açılan bir çukura toplu olarak gömüldüğünü kaydetti.
ÇATIŞMAYA GİREN ASKER ANLATTI
1994’te Gürpınar’ın Yalınca (Dim) köyünde çatışmanın içinde yer aldığını öne süren ve isminin açıklanmasını istemeyen bir asker de çatışmayı anlatarak, “Çatışmadan sonra cenazeler bir gün olay yerinde bırakıldı. Bir gün sonra da at ve katırların arkasına bağlanıp sürüklenerek Tüzek köyüne götürüldü. Ben de cenazelerle gittim. Bazı cenazelerde hiç mermi izi yoktu. Bazılarında ise siyah yanık noktalar vardı. Kimyasal silah kullanılmıştı. Orada bulunan köylüler de olay sırasında kimyasal madde kullanıldığını söylüyorlardı” dedi.
KÖYLÜLER MEZARLARIN YERİNİ BİLİYOR
Olay sırasında köyde bulunan ve şimdi DTP Van İl Yöneticisi olan Sıddık Gül ise, öldürülen PKK’lilerin köye getirildiğini söyledi. “Askerler ölü PKK’lilerin kulaklarını keserek fotoğraf çekiyorlardı. Bunun üzerine orada bulunan bir astsubayla görüştüm” iddiasında bulunan Gül, rütbeli bir askerin, askerleri uyardığını belirtti. Askeri yetkililerin çöplüğü kazıp cenazeleri atmak istediklerini, ancak köylülerin ısrarı ile toplu olarak köyün mezarlığına yakın bir yerde gömüldüğünü belirten Gül, köylüler tarafından taşınan cenazelerin gömüldüğü yerin daha sonra yine köylüler tarafından tel örgülerle çevrildiğini kaydetti. Gül, olayla ilgili başlatılacak hukuksal süreçte cenazelerin yerlerini göstermeye hazır olduğunu kaydetti.Yalınca köyünde cenazeleri defneden köylülerden Hüseyin Akdağ, çatışmada ölenlerin daha sonra kendileri tarafından açılan çukurda toprağa verdiklerini ifade etti. “Cenazeler tanınmayacak haldeydi. Birçoğunun iç organları dışarıdaydı. Yüzleri tanınmayacak haldeydi. Kolları kopuk olanlar kulakları kesilenler, hatta birçoğunun parmakları dahi kesilmişti. O görüntüler çok korkunçtu. O günden beri o görüntüleri hiç unutamıyorum” diyen Akdağ, cenazelerin toplu olarak gömüldüğü yerin bütün köy halkı tarafından bilindiğini söyledi. (VanDİHA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pertek’te tarihi yerler koruma altında

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...