01 Aralık 2009 00:00

AKP darbe planını ABD’ye şikayetle yetindi

AKP Hükümeti’nin, 2004 ve 2005’te Washington’u Türkiye’de darbe girişimi olabileceği konusunda iki kez uyardığı ortaya çıktı.

Paylaş

AKP Hükümeti’nin, 2004 ve 2005’te Washington’u Türkiye’de darbe girişimi olabileceği konusunda iki kez uyardığı ortaya çıktı. Ancak ne hükümet, ne de ABD kaynaklarında Ergenekon davasının önemli dayanakları olan Ayışığı ve Sarıkız girişimleriyle ilgili somut bilgi sahibi olmadığı için herhangi bir adım atılamamış.
ABD RAHATLATMIŞ!
O dönem ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan Eric Edelman, “2004 kışı ve 2005 baharında AK Parti liderliğine yakın isimler birkaç defa darbe olabileceği kaygısını iletti. Ancak kaygının ötesinde ne olduğuna dair somut bir veri ya da kanıt yoktu” dedi. Milliyet’e konuşan ABD Elçisi, hükümet temsilcilerini ‘Washington’un seçilmiş hükümetin anayasa dışı yollarla devrilmesine karşı olduğu’ sözleriyle AKP’yi rahatlattığını söylüyor.
HÜKÜMET KAYGILIYDI
Hükümet çevrelerinin askeri müdahale kaygıları, özellikle 2004 kışı ve 2005 ilkbaharında başlayıp Ağustos 2005’teki Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesinde yoğunlaşmış.
Bu zamanlama, kamuoyunda Sarıkız ve Ayışığı olarak adlandırılan ve dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un inisiyatifinde olduğu iddia edilen süreçle eş zamanlı.
DARBE GİRİŞİMLERİ
Ergenekon iddianamesindeki bilgilere göre, 2003 sonunda devreye giren Sarıkız, 2004 Nisan’ında Annan Planı referandumuyla rafa kalktı.
Ancak günlüklere göre, Eruygur daha sonra 2004’ün ikinci yarısında Ayışığı ve Yakamoz planlarını hazırlatarak, diğer kuvvet komutanlarının itirazlarına rağmen darbe ortamı yaratmak konusunda ısrarcı olmuştu. (ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TALAT ANKARA’DA

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa