01 Aralık 2009 00:00

Meclis’teki gerginliklerin suçlusu bulundu!

EBRU sanatıyla yıllarca uğraştığını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Meclis Genel Kurulu’nda hakim olan turuncu rengin insanı tahrik ...

Paylaş

EBRU sanatıyla yıllarca uğraştığını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Meclis Genel Kurulu’nda hakim olan turuncu rengin insanı tahrik ettiğini ve hırçınlaştırdığını öne sürerek; “Genel Kurul’un renkleri çevre ve ruh sağlığı açısından uygun değil” dedi.
TBMM Başkanlığı’nın Meclis kulislerindeki koltukları değiştirmek amacıyla getirdiği turuncu koltukları inceleyen Veysel Eroğlu, yıllardır tartışmalara neden olan Meclis Genel Kurulu’nun renkleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Meclis’te hakim olan renklerin insanı sakinleştirici ve dinlendirici olmadığını öne süren Eroğlu, milletvekilleri arasında yaşanan gerginliklerin ve kavgaların bu renklerden kaynaklandığı mesajını vererek, “Turuncu renk insanı tahrik eder ve hırçınlaştırır” uyarısında bulundu.
IŞIK DA YORUYOR
Turuncunun ayrıca yorucu bir renk olduğunu vurgulayan Eroğlu, “Genel Kurulu2un renklerinin yanı sıra ışık durumu da insanları yoruyor. Ben dairemde çalışırken gece 12’ye kadar çalışırım bir şey olmaz. Ama burada 2 saat dahi duramıyorum” diyerek tepkisini gösterdi.
İNSANI RAHATLATAN RENKLER SEÇİLMELİ
Teşhir amacıyla TBMM’ye getirilen koltukları inceleyen Eroğlu, Meclis kulisine konulacak olan koltukların rengi seçilirken insanları daha az yoran, oturanları rahatlatacak renkler seçilmesi gerektiğini vurguladı. İnsanları rahatlatan renklerin açık mavi, su rengi ve yeşil olduğunu söyleyen Eroğlu, “Sıcak renk seçilecekse illa canlı renk isteniyorsanız; sarı değil de bej güzeldir. Nefti yeşil de olabilir. İnsanı rahatlatır” bilgisini verdi.
Renk diye bir bilim dalı olduğunu belirten Eroğlu, “Atalarımız bunu ebru sanatıyla çok iyi kullanmışlar ve bütün dünyaya renk cümbüşünü ortaya koymuşlardır. Ben de yıllarca ebru sanatıyla ilgilendim. Hatta bu konuyla ilgili kitap bile yazmıştım” dedi. (ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

VATANDAŞ: DiNLENiYORUZ!

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...