01 Aralık 2009 00:00

VATANDAŞ: DiNLENiYORUZ!

2 BİN 314 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre vatandaşların yüzde 71.6’sının cep telefonu ile yaptıkları görüşmelerde dinlendiğini düşündüğü ortaya çıktı.

Paylaş

2 BİN 314 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre vatandaşların yüzde 71.6’sının cep telefonu ile yaptıkları görüşmelerde dinlendiğini düşündüğü ortaya çıktı. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 70.8’i de telefon ve ortam dinlemelerinin yasal olmayan yollarla yapıldığını inanıyor. Vatandaşların, yüzde. 51.8’i dinleme kayıtlarının iktidar partisine servis edildiğine inanırken, yüzde 33.4’ü buna inanmadığını ifade etti.
2 BİN 300 KİŞİYLE YAPILDI
AVRASYA Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Antalya, Sakarya, Samsun, Gaziantep, Erzurum, Diyarbakır, Mersin, Kayseri, Eskişehir, Kocaeli, Aydın, Malatya, Van, Tokat, Trabzon, Edirne, Ağrı ve Isparta il merkezlerinde 2 bin 314 kişi ile “dinleme iddialarına” ilişkin yaptığı araştırmada şaşırtıcı sonuçlara ulaşıldı.
DİNLEME YANLIŞ
Araştırmaya göre, vatandaşlar arasında, telefon ve ortam dinlemelerini yasal olmayan yollarla da yapıldığını düşünenlerin oranı yüzde 70.8 olurken, buna katılmayanların oranı ise yüzde 29.2 olarak gözlendi. Vatandaşların 82.7’si “Sizce devlet kurumlarının bir birini dinlemesi doğru bir yol mudur?”sorusuna “hayır” yanıtını verirken, yüzde 17.3 ise “evet” yanıtını verdi.
AKP’LİLER DE KARŞI
Araştırmaya göre, “Telefon dinlemelerini doğru buluyor musunuz? sorusuna AKP’li vatandaşların yüzde 75.2’si “hayır” yanıtını verirken, CHP’liler de ise bu oran yüzde 99’a çıkıyor. AKP’liler arasında telefonda mahrem konuları konuşurken tedirgin olanların oranı yüzde 42.5 iken, bu oran CHP’lilerde yüzde 66.8, MHP’lilerde 69.6, DTP’lilerde ise 71.5 olarak belirtiliyor.
İKTİDAR PARTİSİNE SERVİS EDİLİYOR
Araştırmaya katılanların yüzde 51.8’i dinleme kayıtlarının iktidar partisine servis edildiğine inanırken, yüzde 33.4’ü buna inanmadığını ifade etti. Vatandaşların yüzde 56.7’si dinleme kayıtlarının iktidar tarafından medyaya servis edildiği iddialarına katılıyor. Bu oran “katılmayanlarda” yüzde 30.4 olarak gözleniyor. “Muhalif grupların özellikle dinlendiği iddialarına katılıyor musunuz?” sorusuna ise vatandaşların yüzde 64.1’i “katılıyorum” yanıtını veriyor.
(HABER MERKEZİ)

DEMOKRASİ GERİLEDİ
Vatandaşların yüzde 60.9’u “AKP iktidarı döneminde hak ihlalleri arttı mı azaldı mı? sorusuna “Hak ihlalleri arttı” şeklinde yanıt verdi. Aynı soruya “Hak ihlalleri azaldı” yanıtını verenlerin oranı yüzde 32.4 olurken, bu oran “Değişmedi” diyenlerde ise yüzde 6.7 oldu. Katılımcılardan AKP iktidarı süresince “Demokrasinin geliştiğine” inananların oranı yüzde 31.8 iken, vatandaşların 54.3’ü ise “Demokrasinin gerilediğini” savundu.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu Dersimlileri kızdıracak

SONRAKİ HABER

Malatya'da 4.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa