01 Aralık 2009 00:00

Darbecilerden göstermelik seçim

Honduras’ta Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın beş ay önce askeri bir darbeyle devrilmesinden ardından, ülkede Pazar günü başkanlık seçimleri yapıldı.

Paylaş

Honduras’ta Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın beş ay önce askeri bir darbeyle devrilmesinden ardından, ülkede Pazar günü başkanlık seçimleri yapıldı. Devrik devlet Başkanı Zelaya ve özellikle komşu ülkelerin tanımadığı seçimleri, muhafazakar muhalefet partisi olan Ulusal Parti’nin adayı Porfirio Lobo yüzde 52 oy oranıyla kazandı.
61 yaşındaki yeni başkan Lobo, Honduras halkına ülke ekonomisini yeniden yapılandırma ve Honduras’ı yabancı sermayeyi çekmek için cazibeli bir ülke haline getirme sözü vermişti.
ABD’DEN DARBECİLERE DESTEK
Seçimler, darbeye dair ülkelerin tutumunu da açığa çıkardı. Darbeye destek vermediğini ve darbeci hükümeti tanımadığını açıklayan ABD yönetimi, Honduras’ta önceki gün yapılan devlet başkanı seçimini, “ülkedeki siyasi krizin çözümünde ileriye doğru atılmış önemli
ve gerekli bir adım” olarak nitelendirdi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly yaptığı yazılı açıklamada, Honduras halkının ileriye doğru önemli ve gerekli bir adım attığını belirterek, ülkede demokratik ve anayasal düzeni yeniden oluşturmak için yapılacak önemli oranda çalışmalar olduğunu kaydetti. Kelly, resmi rakamlara göre yüzde 61,3 olarak açıklanan seçime katılım oranının da “halkın bu seçimi ülkedeki siyasi krizin çözümünün önemli bir parçası olarak”saydığını” gösterdiğini belirtti.
ZELAYA: SEÇİM İPTAL EDİLMELİ
28 Haziranda bir darbeyle görevden uzaklaştırılan devlet başkanı Manuel Zelaya ise TeleSUR televizyonuna yaptığı açıklamada darbeci hükümet tarafından yapılan seçimlere katılım oranının yüzde 25’in altında kaldığını belirterek seçimlerin iptal edilmesi gerektiğini belirtti.
Seçimlerde yoğun bir şekilde yolsuzluk yapıldığı bilgilerinin kendilerine ulaştığını açıklayan Zelaya seçimlere katılımın yüzde 50 oranının altında kalacağını tahmin ettiklerini ekledi. Bu şekilde az bir katılımın gerçekleştiği bir seçimin Honduras halkının tercihlerini yansıtmadığını belirten anayasal devlet başkanı, darbeci hükümetin katılım oranını yüksek göstermeye çalıştığını ekledi.
Uluslararası örgütlere ve kamuoyuna da çağrı yapan Zelaya, seçimlerin tanınmamasını savunurken ABD hükümetini de darbeci hükümete destek vermekle suçladı.
Katılımın çok düşük seviyede gerçekleştiği seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre devlet başkanlığını Ulusal Parti adayı Porfirio Lobo Sosa kazandı. Sosa 318 bin 960 oy alırken onu takip eden Liberal Parti adayı Elvin Ernesto Santos 218 bin 358 oyda kaldı.
Darbeye Karşı Ulusal Cephe örgütü yaptığı açıklamada seçimleri boykot oranının yüzde 65-70 arasında olduğu belirtilerek bunun ülke tarihinde benzeri görülmemiş bir seçim olduğu vurguladı ve seçim sonuçlarının Honduras halkının tercihi olmadığı belirtildi.
Cephe liderlerinden Juan Barahona, seçimleri boykot etme çağrılarının karşılık bulduğunu açıklarken ordu ve polis birliklerinin Honduras halkına karşı baskısının yoğunlaştığı uyarısını yaptı. Alınan haberlere göre seçimlerdeki yolsuzlukları görüntülemek isteyen İspanyol, Ekvadorlu ve Panamalı gazetecilere polis birlikleri saldırdı.
Cepheden yapılan açıklamaya göre seçimlerin boykot edilmesinde gösterilen başarı sonucunda tüm Honduraslılar diktatörlüğün püskürtülmesini kutlamak için yapılacak gösterilere davet edildi.
LATİN LİDERLER SEÇİMİ TANIMIYOR
Yapılan seçimlere uluslararası tepkiler de gecikmedi. İlk açıklama yapanlardan birisi olan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva yapılan seçimleri tanımadıklarını açıkladı. 19. İberoamerika Zirvesi’nin yapıldığı Portekiz’in Estoril kentinde bulunan çok sayıda lider bu görüşleri paylaştı. Estoril’de açıklama yapan El Salvador Devlet Başkanı Mauricio Funes, seçimlerdeki katılım oranının anayasal devlet başkanı olan Manuel Zelaya’nın göreve derhal iade edilmesi gereğini bir kez daha gösterdiğini belirtti. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ise yaptığı değerlendirmede seçimleri tanımadıklarını belirtirken kendileri için anayasal devlet başkanının Zelaya olduğunu belirtirken seçimleri tanımaya hazırlanan ABD hükümetini de ikiyüzlülükle suçladı.
Amerika Ülkeleri Örgütü (OAS) lideri Jose Miguel Insulza ise 2 Aralık günü Honduras Kongresinde Zelaya’nın göreve iade edilip edilmeyeceğinin oylanacağına dikkat çekti ve durumun örgütte değerlendirileceğini ekledi.
Halihazırda Panama, Kosta Rika ve Peru darbeci hükümetin düzenlediği seçimleri tanıyacaklarını açıklarken; Brezilya, Arjantin, Venezuela, Ekvador, Paraguay, Nikaragua, Guatemala ve Küba seçimleri tanımayacaklarını açıkladılar.
(DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Eski gerilla yeni devlet başkanı oldu

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa