01 Aralık 2009 00:00

Paran yoksa yürüyemezsin...

Yoksulluk artıyor, vatandaşlar sağlık sorunlarına çözüm bulmakta zorluk çekiyor.

Paylaş

Yoksulluk artıyor, vatandaşlar sağlık sorunlarına çözüm bulmakta zorluk çekiyor.
Zonguldak’ta yaşayan 2 çocuk annesi 48 yaşındaki Hatice Acar, kalçasına takılan platinin yerine ameliyatla protez konulması için gerekli 7 bin liranın bulunamaması halinde yatağa bağımlı kalacak. Babasından kalan 173 liralık yetim maaşıyla geçinmeye çalışan engelli anne, hem 100 lira kirada oturuyor hem de diğer masrafların yanında üniversiteyi kazanan kızını okutmaya çalışıyor. Fedakar anne, 20 yıldır maddi imkansızlık sebebiyle ameliyat olamamış.
AMELİYAT OLMAZSA YÜRÜYEMEYECEK
Zonguldak merkez ilçeye bağlı Muslu beldesi Merkez Mahallesi’nde oturan Hatice Acar, 7 yıl önce eşi Efkan Adıyaman’dan boşandıktan sonra iki kızıyla birlikte yaşamaya başladı.
AYDA SADECE 173 LİRA İLE GEÇİNİYORLAR
173 lira dul ve yetim maaşı ile geçinen Acar’ın en büyük isteği ise bir an önce ameliyat olarak kalçasındaki platinin değiştirilerek yerine protez takılması. Fedakar anne, doktorların, platinin ileride kalça kemiğini parçalayarak yürümesini tamamen engelleyeceğini, bunun önüne geçmek için de platinin alınıp yerine protez takılması gerektiğini söylediğini anlattı. 173 lira maaşın 100 lirasını kiraya vererek zor şartlar altında yaşamını sürdüren Acar, maddi imkansızlıklar yüzünden 20 senedir ameliyat olamıyor.
KOMŞU YARDIMI İLE KIZINI OKUTUYOR
Komşularının verdiği yardımlarla ayakta durmaya çalıştığını belirten Hatice Acar, “Doğuştan kalça çıkığım var. Bu yaşıma kadar 5 kez ameliyat oldum. Ancak, kalçama takılan platinin işlevini yitirmesi nedeniyle yeniden bir ameliyat olmam gerekiyor. Özel doktora gittim 15 bin lira ameliyat parası istediler. Devlet hastanesi doktorları ise ameliyatımın 7- 8 bin liraya mal olacağını söylediler. Ben zaten aylık 173 lira dul ve yetim maaşı alıyorum. Bu paranın 100 lirasını kiraya veriyorum. Geriye 73 lira kalıyor. Bu sene yüksekokula başlayan kızımı da çevremdeki insanların yardımı ile okutuyorum. Doktorlar 50 yaşıma girdiğim zaman ameliyatımın riskli geçeceğini, eğer ameliyat olamazsam yürüyemeyeceğimi anlattılar” dedi.
Acar’ın ameliyatı için ise 3-4 ay sonraya randevu verildi. (Zonguldak/CİHAN)
ÖNCEKİ HABER

İzmir Kadifekale’de arkeolojik kazılar yeniden başladı

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Seçilerek aklanamazsınız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa