02 Aralık 2009 00:00

‘Ben yapmadım o yaptı!’

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde yapılan dekan atamasına ...

Paylaş

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde yapılan dekan atamasına ilişkin hatasını anladı. En az oyu alan adayın dekan olarak atanmasının ardından art arda gelen istifalardan sonra açıklama yapan Özcan, dekanı görevden alma yetkileri olmadığını belirterek, “Bunun yerine o istifa etsin” dedi.
Diş Hekimliği Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Serhat Çınarcık’ın görev süresinin dolması üzerine, fakültede seçim yapılmış; 85 öğretim üyesinin oylaması sonucu Çınarcık 60, Prof. Dr. Nevdet Erdilek 16 ve Prof. Dr. Celal Artunç 9 oy almıştı. Ancak dekan olarak atanan, en az oyu alan Artunç olmuştu. Bu atamanın ardından, aralarında Fakülte Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Sonugelen’in de bulunduğu 14 öğretim üyesi istifa etmişti.
ÇARE İSTİFA ÇAĞRISI
YÖK Başkanı Özcan, atamada hata yapıldığını kabul etti. Ancak, dekanı görevden alma yetkileri olmadığını söyledi. Özcan, üniversite yönetiminin seçim sonuçlarını kendilerine bildirmediğini ileri sürerek, “Doğru yapmamışız. Bazen adaylar hakkında bilgi geliyor, onlara itibar ettik. Seçim sonuçlarının böyle olduğunu bilseydim yapmazdım. İstifalar bizi de çok üzdü” dedi.
Görevden alınmak yerine Artunç’un istifa etmesini öneren Özcan, bu konuda Artunç’la görüşerek istifasını isteyeceğini dile getirdi.
‘YÖK, EĞİLİM VE ÖNERİ DIŞINDA ATAMA YAPTI’
Üniversite Senatosu ise Artunç’un atanmasını, ‘üniversiteye müdahale’ olarak değerlendirdi. Resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Dekan atamaları yetkisi YÖK’e ait olsa da, bugüne kadar genellikle kurumun kendi eğilimleri belirleyici olmuştur. YÖK Genel Kurulu, fakültemizin eğilimi ve rektörlüğümüzün önerisi dışında bir atama yapmıştır. Kurumsal geleneklerine ve demokratik teamüllere aykırı bir görüntü veren ve Ege Üniversitesi’nde ilk kez karşılaşılan bu atamanın, üniversite ve genel kamuoyunda üniversiteye müdahale şeklinde algılanmasından duyduğumuz derin üzüntü ve kaygımızı paylaşmak istiyoruz.”
SİSTEME TEPKİ
Üniversite Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, atamanın geleneklerine uymadığına dikkat çekerken, seçimde en çok oyu alan Prof. Dr. Serhat Çınarcık, atamanın kanuna uygun olmadığını belirterek, “Temayül yoklaması sonucu ortaya çıkan sıralamaya uyulmadı. İstifalar da fakültenin düşüncesinin yansıtılmamasına, sisteme gösterilmiş bir tepki” dedi.
Dekan Prof. Dr. Celal Artunç, “YÖK beni atadı. Durumum meşrudur” diyerek dekanlık koltuğundan kalkmayacağını açıklamıştı.
KİMLER İSTİFA ETTİ?
6 Anabilim Dalı Başkanı olmak üzere istifa eden 14 öğretim üyesi şöyle: Fakülte Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Sonugelen, Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Özlem Seçkin, Prof. Dr. Güniz Baksı Şen, Doç. Dr. Ahmet Saraçoğlu ve Doç. Dr. Bahar Sezer. Fakülte Kurulu üyeleri Prof. Dr. Sevtap Günday, Prof. Dr. Ali Vehbi Tuncer ve Prof. Dr. Hüseyin Tezel. Öğretim üyeleri Prof. Dr. Erdal Işıksal, Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, Prof. Dr. M. Kemal Çalışkan, Prof. Dr. Nurgün Bıçakçı, Prof. Dr. Günnur Nomçalı ve Prof. Dr. Murat Gomel. (İZMİR)

DEKAN SUSTU, YARDIMCISI KONUŞTU
Dekan Artunç’un telefonlara yanıt vermediği öğrenilirken, konuşan Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nurselen Toygar oldu. Toygar şöyle konuştu: “Şimdi fakültenin işlerliğine geçmesi için yapılacak daha önemli işler var. Çünkü bu yönetim kurulları filan bir an önce toparlanmalı ki özlük hakları, hasta bakımları, eğitim faaliyetleri aksamasın. Dekan bey kesinlikle istifayı düşünmüyor, biz görevimizin başındayız.”
ÖNCEKİ HABER

KATSAYI İÇİN YASAL DÜZENLEME

SONRAKİ HABER

Bursa Tabip Odası Başkanı'ndan şehir hastaneleri yorumu: Yol yakınken vazgeçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa