02 Aralık 2009 00:00

Komutanlara darbe sorulacak

ERGENEKON soruşturmasında darbe girişimi iddialarıyla ilgili 2004 yılında görev yapan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ifade verecek.

Paylaş

ERGENEKON soruşturmasında darbe girişimi iddialarıyla ilgili 2004 yılında görev yapan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ifade verecek. Ergenekon soruşturması kapsamında 2004 yılında görev yapan kuvvet komutanlarına tebligat gönderildi.
O dönem görev yapan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına darbe girişimi iddialarıyla ilgili ifade verecek. Komutanlara “Ayışığı”, “Sarıkız” ve “Eldiven” isimli darbe girişimi iddiaları sorulacak. Daha önce eski Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök’ün de bilgisine başvurulmuştu.
NOKTA DERGİSİNDE YAYIMLANMIŞTI
Nokta dergisinde yayımlanan Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu belirtilen “Darbe Günlükleri”, 2003-2005 yılları arasındaki dönemi kapsıyordu.
“Sarıkız” darbe girişiminin Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Kuvvet Komutanlarının birlikte planlandığı iddia ediliyordu. “Ayışığı” planının ise Jandarme Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından planlandığı belirtiliyordu.
AKP’yi iktidardan düşürmeyi amaçladığı iddia edilen bu planda, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün de gerekirse istifaya zorlanabileceği ifade ediliyordu. Bu dönemdeki en son darbe girişi ise “Eldiven” ismindeydi. (HABER MERKEZİ)

SKANDAL
YOLSUZLUKTAN hapis cezası yiyen ve bütün rütbeleri sökülen İlhami Erdil, TSK’nın sitesinde baş köşede yer alıyor. Hapis cezası nedeniyle askerlik mesleğindeki bütün rütbeleri elinden alınan 18. Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın resmi internet sitesinin ‘komutanlar’ bölümünde yer alan biyografisinde, ‘oramiral’ olarak gösteriliyor. Mahkeme kararından sonra Erdil’in biyografisinde bir değişiklik yapılmaması dikkat çekti.
ÖNCEKİ HABER

‘Bıraktıklarınla yolumuza devam ediyoruz’

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa