02 Aralık 2009 05:00

Eczacılar kepenk
indirecek

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, hükümetin sosyal güvenlik alanındaki açığın faturasını eczacılar ve halka kesmeye dönük uygulamalarını 4 Aralık’ta kepenk indirerek protesto edeceklerini açıkladı

Paylaş

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, hükümetin sosyal güvenlik alanındaki açığın faturasını eczacılar ve halka kesmeye dönük uygulamalarını 4 Aralık’ta kepenk indirerek protesto edeceklerini açıkladı. Çolak, “İlaçta tasarrufun bedelini, ilaç alanında hangi aktörler büyüyorsa onlar ödesin” dedi.
Türk Eczacıları Birliği Başkanı (TEB) Erdoğan Çolak, hükümetin “ilaçta tasarruf” adı altında hayata geçirmeye hazırlandığı uygulamalar nedeniyle yıl sonuna kadar 7 bin eczanenin kapanmasını beklediklerini bildirdi. Prime dayalı sistem ile ortaya çıkan sosyal güvenlik açıklarının halka ve eczacılara ödettirilmek istendiğini belirten Çolak, 4 Aralık günü eczacıların kepenk kapatarak hükümeti uyaracaklarını açıkladı.
Çolak’ın TEB Merkez Heyeti üyeleriyle birlikte dün düzenlediği basın toplantısına çok sayıda eczacı da önlükleriyle katıldı. Son dönemde yapılan düzenlemeler nedeniyle halkın ilaca erişimde büyük zorluklar yaşadığına dikkat çeken Çolak, geçimini zorlukla sağlayan yoksulların, sürekli zamlanan muayene ücretleri ve prim borcu nedeniyle ilaç alamaz hale geldiğini söyledi. Çolak, bu süreçte eczanelerin “tahsildar” olarak görevlendirildiklerini hatırlattı.
7 BİN ECZANE KAPANACAK
4 Aralık’ta ilaç alanında yürürlüğe girecek uygulamanın eczanelere ve halk sağlığına büyük darbe vuracağını belirten Çolak, “Bürokratlar, bakanlar da dahil herkesin kabul ettiği gerçek şu: 4 Aralık’ta mali tedbirler bu haliyle başlayacak, bunun bedeli hastanın ve eczacının sırtına yıkılacak olursa, ilk elden 3 bin eczane, yıl sonuna kadar 7 bin eczane kapanacak” dedi. İlk elden kapanacak 3 bin eczanenin bulundukları ilçe, köy ve mahallenin tek eczanesi olduğunu vurgulayan Çolak, uygulamayla halkın ilaç bulmak için eczane eczane gezmek zorunda kalacağını söyledi.
SİSTEM ÇÖKTÜ,
FATURASI HALKA KESİLDİ
“Eczanelerin kapanmasıyla sağlık sisteminin yıkıma uğrayacağı” uyarısında bulunan Çolak, “Sosyal güvenlik sistemi çökmüştür” dedi. İşsizlik ve kayıt dışı çalıştırmanın yaygın olduğu bir ortamda prime dayalı bir sisteminin yürüyemeyeceğinin görüldüğüne dikkat çeken Çolak, 15 milyonun sosyal güvenlik sistemi dışında kaldığı koşullarda, sistemin açıklarının yine vatandaşa ödettirilmek istendiğini ifade etti. Çolak, “İlaçta tasarrufun bedelini, ilaç alanında hangi aktörler büyüyorsa onlar ödesin” dedi.
‘TEKER TEKER KAPANMAKTANSA...’
Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı ve SGK ile defalarca görüştüklerini, ancak bu kurumlardan “Piyasa şartlarında 4-5 bin eczane kapanacaksa kapanır” yanıtı aldıklarını aktaran Çolak, “Biz eczacılar, artık daha fazla bu tabloyu yaşamak, hastalarımızın ilaçlarını alamadan eczaneden çıktığına tanık olmak istemiyoruz” dedi. Çolak, bunun için 4 Aralık günü eczaneleri kapatacaklarını belirterek, “Bizi yok etmek isteyenlerin bu insafsız tavırlarına daha fazla boyun eğmeyeceğiz. Teker teker kapanmaktansa 4 Aralık günü hep birlikte eczanelerimizi kapatacağız. Bugün içinde bulunduğumuz durum, bizleri kapanma noktasına getirenlerin ve her şeyden önemlisi sağlık alanını ekonominin insafına terk edenlerin ayıbıdır” diye konuştu.
Kapatmanın uyarı mahiyetinde olduğunu kaydeden Çolak, vatandaşın domuz gribi salgını nedeniyle mağdur olmaması için 4 Aralık günü nöbetçi eczane sayısını artıracaklarını duyurdu. Çolak, hastaları ve kronik rahatsızlığı bulunanları 4 Aralık’tan önce ilaçlarını almaya çağırarak, “Aksi halde size hizmet vermek için gece gündüz nöbet tutan eczanelerinizi bulamayabilirsiniz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

İLAÇ FİYATLARI DÜŞMEYECEK
TEB Başkanı Erdoğan Çolak, uygulama ile ilaç fiyatlarının düşeceği yönündeki söylemin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Kamunun ilaç için ödediği bedel düşerken, vatandaşın yaptığı ödemede bir değişiklik olmadığına dikkat çeken Çolak, “Bu vatandaşa yönelik bir tasarruf değil” dedi. Eczanelerin, hekimlerin, özel hastanelerin yeterli denetimden geçmediğini belirten Çolak, ortaya çıkan açığın denetimi artırmak ve prime dayalı sistemden vazgeçmek yerine, eczacılar ve halka fatura edilerek kapatılmak istendiğini vurguladı.

ECZACILARIN TALEPLERİ
*Muayene ücretlerinin eczanelerden tahsil edilmemesi
*1. Basamak sağlık hizmetlerinde muayene ücreti alınmaması
*Eczacılara reçete başına “meslek hakkı” adında ödeme yapılması
ÖNCEKİ HABER

Et ve Balık Kurumu’ndan 35 bin besiciye çağrı

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa