02 Aralık 2009 00:00

İşkence gören kadının yeniden eşine teslim edildi

Van’ın Saray ilçesine bağlı Kapıköy (Heretil) köyünde eşinin kendisine işken yaptığını belirterek suç...

Paylaş

Van’ın Saray ilçesine bağlı Kapıköy (Heretil) köyünde eşinin kendisine işken yaptığını belirterek suç duyurusunda bulunan ve koruma altına alınan Sıdıka Platin, savcılık kararı ile tekrar eşinin evine geri gönderildi.
Karara tepki gösteren kadın örgütleri ise, Van Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Kadın derneklerinin yanı sıra Platin’in babası Ado Özer ve ağabeyi Ramazan Özer’in de katıldığı açıklamada konuşan Mavigöl Kadın Derneği Yöneticisi Saime Sürme, eşine işkence yaptığı iddia edilen Faruk Platin’in tutuklanması gerekirken serbest bırakıldığını belirtti. Sıdıka Platin’in de SHÇEK’te koruma altında iken, savcılığın kararıyla tekrar alınıp eşine verilmesinin, onu şiddet ortamına atmak anlamına geldiğini söyledi.
Savcının Sıdıka Platin’i işkenceci eşine teslim ederken, buna karşı çıkan Özer ailesini ise uyardığını hatırlatan Sürme, “Savcı Sıdıka Platin’in ailesini çağırarak ‘Faruk Platin’e bir zarar verilirse Özer ailesini sorumlu tutacağını söylemlerinde bulunurken, şuan nasıl bir işkence yaşadığını bilmediğimiz Sıdıka Platin’in durumu ise belli değildir” şeklinde konuştu. Yapılan uygulamayla Sıdıka Platin’in yerine işkence yapan eşinin koruma altına alındığına dikkat çeken Sürme, “ Defalarca ölüme sebep verilecek şekilde yaralanmış olan Sıdıka işkencecisine geri verilmiştir” diye konuştu. (VAN)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trafik kazalarına karşı yolu trafiğe kapattılar

SONRAKİ HABER

Baran Tursun Vakfına açılan davalara AYM hak ihlali kararı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...