02 Aralık 2009 00:00

Domuz gribinin vatandaşa faturası 572 TL

TÜRKİYE’de her geçen gün yaygınlaşan ve ölü sayısının 195’e çıktığı domuz gribinin faturası sosyal güvencesi olmayan vatandaşların cebini yakıyor.

Paylaş

TÜRKİYE’de her geçen gün yaygınlaşan ve ölü sayısının 195’e çıktığı domuz gribinin faturası sosyal güvencesi olmayan vatandaşların cebini yakıyor.
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde domuz gribi tedavisi gören ve 6 gün hastanede kalan oğlu Kemal Sarı’dan (17) annesi Nuriye Sarı’ya domuz gribi bulaştı.
Hastanedeki tedaviden sonra oğlu iyileşirken, anne Sarı, Mamak’taki evinde ağırlaştı. Eşi Saffet Sarı, Nuriye Sarı’yı tekrar Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisine götürdü. Burada hastanın acillik olmadığı belirtilerek enfeksiyon bölümünden giriş yapması istendi. Nuriye Sarı’ya enfeksiyon bölümünde 60. sıra verildi. Yaklaşık yarım saat sıra bekleyen Sarı, hastanede bayılınca tedavisine başlandı. Ancak, sosyal güvencesi olmayan Saffet Sarı’dan açık senet imzalaması istendi. Yapılan incelemeler sonrası Nuriye Sarı’nın da domuz gribi olduğu anlaşıldı. 9 gün hastanede kalan Sarı’ya 572 TL fatura çıkarıldı.
Saffet Sarı, işsiz olduğunu belirterek 572 TL’yi ödeyemeyeceğini söyledi. Senet imzalamak zorunda kaldığını, ‘aksi takdirde eşinin tedavi edilemeyeceği’ uyarısında bulunulduğunu anlatan Sarı, “Hastaneye gittiğimde oğlumun da domuz gribi tedavisi gördüğünü, annesine de bulaşmış olabileceğini söyledim. Ancak bizi yarım saat sırada beklettiler. Sonra eşim bayılınca tedavisine başlandı. Sonradan eşimin de domuz gribi olduğu anlaşıldı” şeklinde konuştu.
Kendisinde de rahatsızlık olduğunu, ancak 500 TL’lik fatura nedeniyle hastaneye gitmeye çekindiğini söyleyen Sarı, “Benim de rahatsızlıklarım var. Eşim ya da oğlumdan bana da grip bulaşmış olabilir. 572 TL’yi ödeyemedim. Bir de bana fatura çıkmasın” şeklinde konuştu. Edinilen bilgiye göre domuz gribi salgınının da normal grip tedavisi olarak görüldüğü ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara fatura kesildiği belirtildi. (ANKARA)

UZMANLARDOMUZ GRİBİNE KARŞI AŞI OLMAYI ÖNERİYOR
Türkiye genelinde 195 kişinin ölümüne neden olan domuz gribine karşı en etkin yöntemin aşı ve erken teşhis olduğu belirtildi. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Türkmen, vatandaşların hiç çekinmeden aşı olmaları gerektiğini söyledi. Türkmen, yan etkileri olduğu söylenen aşı nedeniyle dünyada hiçbir ölüm vakası yaşanmadığını, ancak bugüne kadar domuz gribinden 7 bin ölümün bildirildiğini ifade etti.
Kurban Bayramı’ndan önce kendilerine başvuran lise öğrencisi Pırıl Bozkan’da H1N1 virüsü tespit ettiklerini belirten Dr. Engin Türkmen, ateş düşürücü ilaçlar ve antiviral tedavi ile hastalarının iyileştiğini söyledi.
Domuz gribini atlatan Pırıl Bozkan ise “Hastalanmadan önce okula başvurdum ve aşı olmak istediğimi söyledim. Bu arada ben de domuz gribine yakalandım. Boğaz ağrısı, yüksek ateş ve ishal belirtileri ile hastaneye geldim. Domuz gribi olduğum tespit edildi. Tedavi ile iyileştim” diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

HUKUK KÖŞESİ

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa