02 Aralık 2009 00:00

Beytüşşebap infazında soru işaretleri artıyor

ŞIRNAK’ın Beytüşşebap (Elkê) ilçesinde 25 Temmuz’da DTP’li Necman Ölmez ve Ferhat Ediş’in öldürülmesine ilişkin Hançer Timi üyesi olduğu iddia edilen ...

Paylaş

ŞIRNAK’ın Beytüşşebap (Elkê) ilçesinde 25 Temmuz’da DTP’li Necman Ölmez ve Ferhat Ediş’in öldürülmesine ilişkin Hançer Timi üyesi olduğu iddia edilen ve olayın faillerinden Zeki Akdoğan’a ait olduğu öne sürülen ses kaydının ardından yeni bilgiler ortaya çıktı. Ediş ve Ölmez’in üzerinden aldığı cep telefonlarını eşi S.A’ya vermesiyle patlak veren olayın ardından askerlik yaptığı Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde gözaltına alınan Akdoğan’ın, askerde ölümle tehdit edildiği için suçu başkalarına yıkmaya çalıştığı öne sürüldü. Öte taraftan, ses kaydında Akdoğan’ın, Ediş ve Ölmez’e ait aracı kullanırken eldiven takmadığını söylemesi ise yeni soru işaretlerine yol açtı.
EDİŞ: DEVLET DESTEĞİ Mİ VAR?
Öldürülen DTP’lilerden Ferhat Ediş’in abisi Nihat Ediş, olayın ardından ısrarla araçta parmak izi incelemesi yapılmasını istemiş, ancak savcılık tarafından “koltuklar deri olduğu” gerekçesiyle parmak izi incelemesi yapılmamıştı. Ediş, aracın kapısı, direksiyon ve viteslerde parmak izi incelemesi rahatlıkla yapılabilmesine rağmen incelemenin yapılmadığını belirterek, “Failler gizlenilmeye mi çalışılıyor” diye sordu. Akdoğan’a ait ses kaydını Beytüşşebap Savcılığı’na ve askeri yetkililere de verdiklerini belirten Nihat Ediş, şu ana kadar konuya ilişkin çağrılmadığını ve kendisine bilgi verilmediğini söyledi. Olayın başından beri fail olarak yargılanan kişilerin tek başına bu olayı yaptıklarına inanmadığını ifade eden Ediş, “Gündüz gözüyle ve yakındaki köyde düğün varken nasıl silah sıkıyor ve arabayı uçurumdan aşağı atma cesaretini gösterebiliyorlar? Devlet tarafından güvence verilmeseydi binlerce kişinin ortasında nasıl yaparlar? Devlet güvencesi olmasaydı, olaydan sonra yüksek güvenlikli bunca jandarma arama noktasından nasıl geçerlerdi” diye sordu.
PARMAK İZİ ALINMADI
Ses kaydında, Akdoğan’ın “Devlet parmak izi için duyarlıdır” dediğini hatırlatan Ediş, savcı ve kaymakama parmak izi alınması yönündeki talebinin, koltukların deri olması gerekçesi ile dikkate alınmadığını söyledi. Ediş, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a seslenerek, olayın tam olarak aydınlatılmasını istedi.
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey ise İHD olarak dava dosyasını takip edeceklerini belirterek, “Sanığın (Akdoğan) koruma altına alınarak soruşturmanın genişletilmesini talep edeceğiz. Bu dava sonucu ve gerçek faillerin yargılanıp ceza alması için bizler elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi. Sözü edilen ses kaydında, Zeki Akdoğan’ın bir arkadaşıyla yaptığı görüşmede arkadaşının ‘Devletin haberi vardı yani’ şeklindeki sorusuna, ‘Evet evet, devletin haberi olmaz olur mu?’ cevabını verdiği öne sürülüyor.
(Şırnak/DİHA)
Sertaç Kayar
ÖNCEKİ HABER

Koşuyolu davasında karar çıkmadı

SONRAKİ HABER

Ekofest’te çevre mücadeleleri konuşuldu: Mücadeleleri birleştirmek gerek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa