02 Aralık 2009 00:00

Chp’de kurultay hesapları

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 21 Aralık 2008’deki kurultayda kabul edilen ve başkanlık sistemine benzetilen yeni yönetim modeli getiren tüzük değişikliğini uygulamaya hazırlanıyor.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 21 Aralık 2008’deki kurultayda kabul edilen ve başkanlık sistemine benzetilen yeni yönetim modeli getiren tüzük değişikliğini uygulamaya hazırlanıyor. Geçen seneki kurultayda kabul edilmesine rağmen uygulamaya konulmayan yeni tüzük, partinin Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) değiştiriyor. Yeni tüzük, genel sekreterliğin temsili makam haline gelmesini, genel saymanlıkla genel sekreter yardımcılıklarının ise lağvedilmesini öngörüyor.
BAYKAL SULTASI
MYK’da 13 başkan yardımcısı yer alacak. Başkan yardımcılarının belirlenmesine Baykal karar verecek. Yerel seçim sonrası Baykal’ın, yeni tüzük gereği bu görevlendirmeleri yapması bekleniyordu ama CHP lideri, yeniden yapılandırmayı bekletti. Ancak Dersim krizi nedeni ile parti yönetimine özellikle Alevilerden gelen tepkilerin yanı sıra Sarıgül’ün yeni parti kurma girişimleri, bu yapılanmayı yeniden gündeme getirdi. Yeni yönetim, milletvekilleri ve parti yöneticilerinin gündeminin ilk sırasında yer alıyor.
SESSİZ
BEKLEYİŞİN NEDENİ
CHP içinden “muhalif sesin” çıkmamasının bir nedeni de bu yönetim değişikliği olarak gösteriliyor. Partinin ileri gelen isimleri yeni yönetimde yer alma beklentisi içinde. Kurultay hesaplarının yanı sıra genel seçimlere kısa süre kalması da, CHP’deki sessizliğin ikinci nedeni.
ÖYMEN LİSTEDE
OLMAYACAK
Baykal’ın Dersim krizinin ardından sahip çıkmasına rağmen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in kurultaya sunulacak listede yer almayacağı öne sürülüyor. Baykal’ın, seçim öncesi bu son kurultayda olumsuz bir görüntü vermek istemediği, bu nedenle Öymen’in “parti yönetiminin gençleşmesi” gerekçesiyle yönetimde yer almayacağına işaret ediliyor.
ALEVİ ATAĞI!
Tüzük değişikliğinin ardından MYK’ya girmesi beklenen isimlerin başında CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu geliyordu. Dersim krizinin diğer tarafı olan Kılıçdaroğlu’nun, genel başkan yardımcısı olarak yeni yönetime girmesine artık kesin gözüyle bakılıyor. Baykal’ın, bu hamle ile kızgın Alevilerin gönlünü almaya çalışacağı ifade ediliyor. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Talat, Gül ve Erdoğan’la görüştü

SONRAKİ HABER

Öğrenciler, KYK önünde taleplerini dillendirdi: Eğitim hakkımız, burs ihtiyacımız!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa