02 Aralık 2009 05:00

İngiltere’den Afganistan’a ek asker

İNGİLTERE Başbakanı Gordon Brown Afganistan’a 500 asker daha göndereceklerini açıkladı.

Paylaş

İNGİLTERE Başbakanı Gordon Brown Afganistan’a 500 asker daha göndereceklerini açıkladı. Böylece İngiltere’nin Afganistan’daki asker sayısı 9 bin 500’e yükselecek. Bu sayının özel kuvvetler personeliyle birlikte 10 bini bulduğu belirtiliyor.
Gordon Brown bu açıklamayı, ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni Afganistan stratejisini açıklamasından kısa bir süre önce Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada yaptı.
Brown, ek asker göndermek için belirledikleri üç koşulun da yerine geldiğini belirtti. Bunlar yeterli ekipman, diğer ülkelerden yeterli destek ve yerel güçlerin eğitim seviyesinin artırılmasıydı.
ABD 35 BİN ASKER GÖNDERECEK
Afganistan’daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı Orgeneral Stanley McChrystal Obama’dan 40 bin ek asker istemişti. Beyaz Saray’a yakın kaynaklar Obama’nın 35 bin askerde karar kıldığını belirtiyor. ABD’nin Afganistan’da halen 68 bin askeri var. Obama’nın kararını verdiği ve planın ayrıntılarını bazı liderlerle paylaştığı bildiriliyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın İngiltere, Fransa ve Rusya liderleriyle görüştüğü ifade edildi.
ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, NATO üyesi ülkelerin de 10 bin ek asker göndermeleri beklentisinde olduklarını, böylece ülkeye sevk edilecek ek asker sayısının 40 bini bulmasının hedeflendiğini belirtiyor.
(DIŞ HABERLER)

‘ABD DAHA ÇOK AVRUPALI ASKER İSTİYOR’

Fransa Savunma Bakanı Herve Morin, ABD yönetiminin Afganistan için daha çok Avrupalı birlik istediğini açıkladı. Morin, geçen hafta ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile telefon görüşmesi yaptığını belirttiği açıklamasında, ABD’nin daha çok birlik istediği yönündeki haberleri doğruladı.
Bununla birlikte, Le Monde gazetesinin ABD’nin Fransa’dan 1500 takviye asker istediği haberini yorumlamayı reddeden Morin, “Eğer ek bir çaba gerekiyorsa, sarf edilecek anlamlı tek çaba Afgan ordusu ve polisinin eğitilmesidir” demekle yetindi.
Afganistan’daki duruma yanıtın sadece askeri olamayacağını da vurgulayan Morin, Afganistan’ın kalkınması, kurumların tesisi ve hükümetin iyileştirilmesinin önemine işaret etti. Morin, “Bizim için Afgan kurumlarının tesisi çıkışın anahtarıdır ve Fransa eğer bir çaba harcayacaksa bu, bu zihniyetle olacaktır” diye konuştu. Le Monde gazetesi, ABD’nin Fransa’dan Afganistan’a 1500 asker daha göndermesini istediğini ileri sürmüş, diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile geçen perşembe günü yaptığı telefon görüşmesinde bu yönde istekte bulunduğu bildirilmişti.
Afganistan’da 3 bin 300 askeri bulunan Fransa, bu sayıyı artırmak istemediğini açıklamıştı. Bu arada ABD’li bir yetkili de, ABD’nin Fransa dahil Afganistan’daki ortaklarından daha çok çaba umduğunu yineledi. Adının açıklanmasını istemeyen bu yetkili, “ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın asker sayısına ilişkin belirgin bir talepte bulunduğunu sanmıyorum, ama elbette ülkelerin çabalarını artırma kapasitesinde olmasını umuyordur” dedi.

CLINTON’IN AFGAN DİPLOMASİSİ

ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni Afganistan stratejisini açıklamasından önce, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, bir dizi ülkenin dışişleri bakanlarıyla Afganistan konusunda telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly, günlük basın toplantısında, Clinton’ın Şükran Günü’nde, Afganistan’da askerleri bulunan bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmesi yaptığını belirtirken, bu ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Fransa, Polonya, Kanada, İtalya, Norveç, Hollanda, İspanya, Almanya, Birleşik Krallık ve Danimarka’yı saydı.
Kelly, Clinton’ın görüşmelerde muhataplarıyla, Obama’nın Afganistan stratejisinin ana hatları ve bu ülkedeki çabaların koordinasyonu konularını konuştuğunu kaydederken, içeriğe dair daha fazla ayrıntı vermedi.
ÖNCEKİ HABER

On binlerce Tamil serbest

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa