02 Aralık 2009 00:00

Sor, Afganistan'ı Gorbaçov anlatsın!

Amerikalı Film Yapımcısı-Yönetmen Michael Moore, yeni Afganistan stratejisini açıklamaya hazırlanan ABD Başkanı Barack...

Paylaş

Amerikalı Film Yapımcısı-Yönetmen Michael Moore, yeni Afganistan stratejisini açıklamaya hazırlanan ABD Başkanı Barack Obama'ya açık bir mektupla seslendi ve "yeni savaş başkanı" olmaması için çağrıda bulundu.
ABD'nin eski Başkanı George Bush'un yönetimine ve bu yönetimin savaş stratejilerine muhalifliğiyle bilinen Moore, Amerikan basınında yayımlanan mektubunda, asker çekmek yerine Afganistan'a daha fazla kuvvet göndermenin, Obama'nın "yeni savaş başkanı" olduğuna işaret edeceğini belirtti.
Mektubuna, "Sevgili Başkan Obama, gerçekten yeni savaş başkanı olmak istiyor musun? Eğer bu akşam asker çekmek yerine daha fazla asker gönderileceğini açıklarsan, yeni savaş başkanısın demektir. Bu kadar açık ve basit. Bununla, yapabileceğinin en kötüsünü yapmış olacaksın" diyerek başlayan Moore, Obama'nın takviye asker gönderileceğini açıklamasının, "tüm politikacıların aynı olduğu" düşüncesini doğrulayacağını; Obama'nın, generallerin kendisine söylediği her şeyi yapacağına inanmak istemediğini kaydetti.
Moore sözlerine şöyle devam etti: "Senin işin, generallerin sana söylediği her şeyi yapmak değil" dedi ve eski başkanlardan Harry Truman'ın, Çin'in işgal edilmesini tavsiye eden General MacArthur'u görevinden almasını örnek göstererek, Afganistan'a ek asker tavsiyesinde bulunan General Stanley McChrystal'ın işinden atılmasını istedi.
Generallerle ilgili sert ve küfürlü açıklamalara yer veren Moore, "Ordudaki çocuklarımızı seviyoruz. Ancak Vietnam'dan bu yana Westmoreland gibi generallerden ve BM'ye yalan söyleyen Colin Powell'dan nefret ediyoruz" ifadesini kullandı.
Moore, Obama'nın kendisini köşeye sıkışmış hissettiğini belirterek, Sovyet generallerin 30 yıl önce Afganistan'ı işgal ettiğini ve bununla "SSCB tabutunun son çivisinin çakıldığını" kaydetti.
Moore, Afganistan'ın, "İmparatorlukların Mezarlığı" olarak bilindiğini belirterek, inanmaması halinde Obama'ya İngilizleri araması tavsiyesinde bulundu ve "Sana Cengiz Han'ın telefon numarasını da verirdim. Ama kaybettim. Gorbaçov'un numarası var. 41 22 789 1662. Eminim sana, yapmakta olduğun tarihi hatayla ilgili önemli şeyler söyleyecektir" ifadelerine yer verdi.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

KARPUZ KABUĞU GEMİLERE VEDA

SONRAKİ HABER

Batman'da 4 muhtarın yerine kayyum atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa