02 Aralık 2009 05:00

AIDS değil önyargı öldürüyor

POZİTİF Yaşam Derneği, 1 Aralık Dünya AIDS gününde toplumu önyargılardan kurtulmak amacıyla eylem gerçekleştirdi.

Paylaş

POZİTİF Yaşam Derneği, 1 Aralık Dünya AIDS gününde toplumu önyargılardan kurtulmak amacıyla eylem gerçekleştirdi. Eylemde en temel insan hakları olan, sağlık, tedavi, eğitim görme, evlenme, aile kurma, yaşama hakkının, HIV/AIDS ile yaşayan insanların mahrum kaldığı belirtilerek, “Onları virüs değil, bu ayrımcılık ve önyargılar öldürüyor” denildi.
Taksim Tünel’de bir araya gelen, HIV ile yaşayan kişiler ve yakınları tarafından 2005 yılından kurulan Pozitif Yaşam Derneği üyeleri, önyargı yazılı balonları, ‘HIV/AIDS değil önyargılar öldürür’ yazılı tişört ve dövizleri, makyaj ve kostümleri ile renk görüntülere sahne oldular.
Taksim Tünel’de açıklama yapan Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Rezzan Kaykı, ‘çağın vebası’ olarak tanımlanan ve üzerinden 28 yıl geçen HIV’in (İnsan Bağışıklık yetmezliği virüsü), “Aynı kaptan yemek-içmek, aynı tuvaleti, aynı havuzu kullanmak, sarılmak, öpüşmek gibi sosyal ilişkilerle de HIV’in bulaşmadığı ispatlandı” dedi.
HIV’in din, dil, etnik köken, meslek, yaş, erkek, kadın ayrımı yapmadan herkesi etkilediğine dikkat çeken Kaykı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2008 yılında yayınladığı raporda dünyada tahmini 33 milyon HIV ile enfekte kişinin yüzde 50 kadarını kadınlar ve yüzde 7 kadarını çocukların oluşturduğunu vurguladı. Kaykı, HIV pozitif kişilere ön yargı ile yaklaşıldığını, işlerinden çıkarıldığını belirterek, bu kişilerin sosyal ortamda hatta sağlık hizmeti aldıkları ortamlarda ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirtti.
HIV’LİLER AŞI OLMALI
Marmara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Korten, 2009 yılında HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin tedavisine yönelik önemli gelişmelerin kaydedildiğini söyledi. Hala tedavi ihtiyacı olup, buna ulaşamayan milyonlarca insanın bulunduğuna da dikkat çeken Korten, damgalanma korkusu ve ayrımcılığın dünyadaki birçok toplumda ve Türkiye’de geçerliliğini koruduğunu ifade etti.
HIV ile yaşayan kişilerin domuz gribi açısından riskli gruplardan birini oluşturduğuna dikkat çeken Korten, bu enfeksiyondan korunmak için HIV pozitif kişilerin mutlaka aşılanması gerektiğini vurguladı.
Açıklamaların ardından önyargı balonları havaya bırakılarak, Sambistanbul ritim grubu eşliğinde, pantomim ve jonglör ekibi ile kortej halinde yürüyüşe geçtiler. Danslar, ıslıklar ve alkışlar ile Galatasaray Lisesine yürüyen Pozitif Yaşam Derneği üyeleri burada oluşturdukları kürsüde gerçekler ve önyargılara ilişkin kısa bir gösteri gerçekleştirdi.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Klasörlerin arkasına saklanmak suç

SONRAKİ HABER

TÜİK verilerine göre yoksul daha yoksullaştı; zengin daha zenginleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa